Miközben Irán politikailag egyre inkább elszigetelődik, a gazdasági válság pedig egyre súlyosbodik, a helyi fizetőeszköz megállíthatatlanul zuhan: ha valaki egy iráni pénzváltóban egy eurót akar venni, annak most 530 ezer riált kell letennie az asztalra.
Az újabb uniós szankciókat követően az iráni valuta tovább zuhant. Az ország pénzváltóiban a dollár árfolyama kedden először lépte át az 500 ezer riálos határt, az euró árfolyama pedig 530 500 rial körülire emelkedett. Az EU hétfőn újabb szankciókat vezetett be iráni tisztségviselők ellen a közelmúltbeli tüntetésekkel összefüggésben elkövetett súlyos emberi jogi jogsértések miatt – számolt be a Spiegel.
Pénzügyi szakértők szerint a szankciók és Irán politikai elszigeteltsége az egyik fő oka a riál leértékelődésének. A 2015-ös bécsi atomalku felújítására irányuló tárgyalások megrekedése szintén elbizonytalanította a devizapiaci kereskedőket. Az atomalku jövője bizonytalan.
Az elmúlt tíz évben a riál több mint 90 százalékot veszített értékéből az euróval szemben.
A közelmúltbeli tüntetéseket egy iráni kurd nő, Dzsina Mahsza Amini halála váltotta ki. A 22 éves Amini szeptember közepén halt meg a rendőrség őrizetében, miután az erkölcsrendészet letartóztatta az iszlám öltözködési szabályok megsértése miatt. A tiltakozások az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb válságába sodorták a politikai vezetést.
A lakosságot az 50 százalékos infláció is sújtja. Sok iráni ezért a lehető legbiztonságosabb befektetési lehetőséget keresi pénzének, és külföldi valutát, például eurót és dollárt vásárol. Ez további nyomást gyakorol a hazai valuta, a riál árfolyamára.
Az iráni központi bank igyekszik ezt ellensúlyozni. Bejelentette egy új “devizaváltó központ” megnyitását, hogy a polgárok könnyebben hozzáférhessenek a külföldi valutához. A központi bank így próbálja visszaszerezni a kereskedés feletti ellenőrzést is. Az utcán és sok pénzváltóban ugyanis az árfolyam jelentősen eltér a központi bank hivatalosan rögzített árfolyamától. Mohammad Reza Farzin, a központi bank vezetője szerint a cél az, hogy a “rögzített árfolyam egyben piaci árfolyam is legyen“.