Átlépte a 10 milliót a lakossági bankszámlák száma, miután félév alatt több mint százezer újat nyitottak belőlük. A bankkártyák egyre nagyobb részét digitalizálják, gyors tempóban terjed a mobilbankolás, és egyre kevesebben használnak készpénzt. Az ATM-ek száma ennek ellenére növekszik, hiszen a jegybank előírta a telepítésüket – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Szinte sorban álltak az idén a bankokban a magyarok, hogy bankszámlát nyithassanak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a magánszemélyek bankszámláinak a száma a második negyedév végére átlépte a 10 milliós lélektani határt: összesen 10 036 099 lakossági bankszámlát vezettek a magyarországi pénzforgalmi szolgáltatók. Ez csaknem 106 ezerre több, mint 2023 végén volt. A gazdálkodó szervezetek bankszámláinak száma is növekedett 1,07 millió darabra. Érdekesség, hogy nagyon sok az új devizaszámla, az idén több mint 19 ezret nyitottak, ezzel a devizaszámlák száma is 1,256 millióra nőtt, ami szintén történelmi csúcs – hívja fel a figyelmet összegzésében a Bank360.hu.
A mobilfizetés egyre népszerűbb. A természetes személyek számára vezetett bankszámlák 38 százalékáról indítottak már mobilbanki átutalásokat, és 47 százalékáról történt internetbanki tranzakció. Jól látszik a statisztikákból, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban tér át a mobilos bankolásra az internet helyett, az internetbankot használók száma ugyanis stagnál. A gazdálkodó és egyéb szervezeteknél is hasonló a helyzet, már a 24 százalékuk bankol mobilon, a mobilos átutalás aránya folyamatosan nőt. Az internetbankot használók aránya 52 százalék volt a második negyedévben, ami hasonló a korábbi negyedévekhez.
Sosem volt még ennyi bankkártya és terminál
A bankkártyák száma is történelmi csúcson van, 10,23 millióra nőtt, ebből több mint 9,4 millió lakossági bankkártya volt. A lakosság több mint 140 ezer új bankkártyát igényelt az év eleje óta, ezek döntő része betéti kártya volt. A lakossági betéti kártyák száma már meghaladja a 8,32 milliót, a hitelkártyák száma 1,11 millió volt a félév végén, ami a tavalyi mélyponthoz képest növekedést jelent, de hosszabb távon nézve alapvetően csökken a hitelkártyák száma. Egyre több bankkártyát regisztrálnak mobiltárcákba, a vásárlásra használt kártyák 35,6 százalékát már okoseszközön keresztül használják.
Még mindig nő a kártyás elfogadóhelyek száma is. Már több mint 158 ezer fizikai kereskedő és 56,6 ezer webshop fogad el bankkártyát. Kérdés, hogyan alakulnak majd az arányok a most szeptemberben indult qvik szolgáltatás elterjedése után, amely képes arra, hogy az azonnali fizetési rendszert használva viszonylag gyors és egyszerű módon kiváltsa a bankkártya-használatot.
A bankkártyás vásárlások értéke és forgalma is gyors ütemben, az inflációt meghaladó mértékben növekszik. A legutóbbi negyedévben 496 millió vásárlási tranzakciót bonyolítottak le hazai kibocsátású bankkártyával, 10,8 százalékkal többet, mint 2023 második negyedévében, a vásárlások értéke eközben szintén csaknem 10 százalékkal, 4 765 ezer milliárd forintra nőtt. Maga a fizikai bankkártya egyre ritkábban kerül elő a boltokban, most már minden negyedik vásárlásnál okoseszközzel fizetnek a felhasználók, amelybe digitalizálják a kártyájukat – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
Ismét 5 ezer fölött az ATM-ek száma
Az MNB 2023 elején megjelent rendeletében előírt ATM-telepítések is folyamatosan zajlanak a jelek szerint. A bankautomaták száma június végére meghaladta az 5 ezer darabot, 2022 vége óta 295-tel nőtt a számuk. Ennél több ATM utoljára 2019 végén volt Magyarországon. A készpénzfelvételek száma és értéke ugyanakkor nem nő már tovább. A második negyedévben nem érte el a 22,3 milliót a magyarországi készpénzfelvételek száma, ez 3,5 százalékkal elmarad a tavalyitól. Értékben is hasonló csökkenést mértek, 2290 milliárd forintot vettek fel összesen az ATM-ekből, ami alkalmanként átlagosan kevesebb, mint 103 ezer forintot jelent.
A külföldi készpénzfelvételek száma és értéke is csökkent 2023-hoz képest, és POS-terminálon is egyre kevesebben vesznek fel pénzt. Ennek egyik oka a postahivatalok bezárása lehet, a másik pedig az, hogy a boltokban bő egy évvel az ingyenes készpénzfelvételt lehetővé tevő törvényi szabályozás hatályba lépése sem indult el ez a szolgáltatás, a cashback.