Sokáig főleg az amerikai technológiai óriások alkalmazásai voltak sikeresek Amerikában, de TikTok révén most már erős a kínai konkurencia, ami nyugtalanná teszi a hírszerzést. A videómegosztó közösségi oldal kockázataira az FBI vezetője is felhívta a figyelmet.
Az FBI vezetője, Christopher Wray aggodalommal figyeli a TikTok sikerét az Egyesült Államokban. Ezt világossá is tette az amerikai politikusok számára, amikor a képviselőház belbiztonsági bizottságának tagjai előtt válaszolt a kérdésekre.
“Ami a TikTokot illeti, az FBI-nál nemzetbiztonsági aggályaink vannak” – mondta Wray a Spiegel beszámolója szerint a meghallgatáson, amely a világ minden tájáról érkező fenyegetésekre összpontosított. Wray beszélt arról a veszélyről, hogy a kínai kormány ellenőrizheti a felhasználók millióinak adatgyűjtését, vagy hogy az ajánló algoritmust irányíthatja és befolyásolási műveletekre használhatja.
Hasonlóképpen, a több millió eszköz szoftveréhez való hozzáférés is kockázati tényező, vázolta Wray, mivel “a személyes eszközök technikailag veszélybe kerülhetnek“. Az aggodalmaknak egész sora létezik – zárta a potenciális fenyegetések listáját az FBI vezetője.
Wray azonban biztosította a jelen lévő politikusokat, hogy a TikTok ügye a hírszerzés radarján van, és osztja az alkalmazással kapcsolatos aggodalmaikat. A kínai jogi helyzettel kapcsolatban Wray megjegyezte, hogy ez önmagában jó okot ad arra, hogy “rendkívüli módon aggódjunk” a TikTok miatt.
Ez nem csak a TikTokról szól
Kínáról mint technológiai nagyhatalomról az FBI vezetője a CNBC szerint azt is elmondta, hogy az ország “hatalmas hackerprogramja” a legnagyobb a világon:
“És több személyes és üzleti adatot loptak el az amerikaiaktól, mint az összes többi nemzet együttvéve”.
Maga a TikTok kitart amellett, hogy nem tárolja az amerikai felhasználók adatait Kínában, ahol a kormánynak törvényes joga van arra, hogy a vállalatokat belső információk átadására kényszerítse. A New York Times szeptember végi beszámolója szerint jelenleg is folynak a tárgyalások a vállalat és az amerikai kormány között. A tárgyalások egy olyan megállapodásról szólnak, amely lehetővé tenné a TikTok számára, hogy folytassa üzleti tevékenységét az Egyesült Államokban. A TikToknak azonban teljesítenie kell bizonyos feltételeket, például az adatbiztonság tekintetében.
A TikTok szóvivője elmondta, hogy nem nyilatkozhatnak a bizalmas tárgyalások részleteiről. A CNBC azonban idézte a vállalat szóvivőjét, aki szerint “biztosak vagyunk abban, hogy olyan úton járunk, amely teljes mértékben kielégíti az USA összes jogos nemzetbiztonsági aggályát“.