Újabb létszámleépítés jön a technológiai iparban, ugyanis a Microsoft bejelentette, hogy szűk esztendőkre számít, és tízezer alkalmazottjától akar megválni.
“Alapvető változások idejét éljük” – írta a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella a munkatársainak címzett üzenetében, amelyben a nehéz piaci körülményekre panaszkodik. Majd a harmadik bekezdésben rátér a lényegre: “Ma olyan változtatásokat hajtunk végre, amelyek 10 ezer munkahely leépítéséhez vezetnek.”
A közlemény szerint a szoftvercsoport első alkalmazottait már értesítették is arról, hogy elveszítik állásukat. “Tudjuk, hogy ez egy nehéz időszak az összes érintett számára” – írta Nadella a Spiegel beszámolója szerint.
A csoport a megtakarítást a kereslet változásával indokolja. Az ügyfelek “optimalizálni akarják digitális kiadásaikat, hogy kevesebből többet tudjanak elérni“, és “óvatosnak kell lenniük, mivel a világ egyes részein recesszió van, máshol pedig recesszióra számítanak” – közölte Nadella.
A Microsoftnak a költségek kiigazításával kellene reagálnia – tette hozzá. A leépítés a vállalat globális létszámának kevesebb mint öt százalékát érinti. A vállalat azonban továbbra is felvesz új munkatársakat a kulcsfontosságú területeken. A vállalat nemrég jelentette be, hogy az OpenAI nevű cég szoftverét integrálja felhőszolgáltatásaiba. Az ügyfeleknek hozzáférést kell kapniuk a mesterséges intelligencia szoftverhez, amely hetek óta nagy port kavart. Sajtóértesülések szerint a Microsoft tízmilliárd dollárt hajlandó befektetni az üzletbe.
A második üzleti negyedévben 1,2 milliárd dolláros kiadással jár a munkahelyek leépítése és egyéb intézkedések – hangzott el.
Mindenhol elbocsátások
A Bill Gates által társalapított, világszerte több mint 220 ezer embert foglalkoztató vállalat tavaly két körben már számos alkalmazottat elbocsátott. A Microsoft nincs egyedül ezzel az akcióval: az online óriás Amazon január elején több mint 18 ezer munkahely megszüntetését jelentette be, a Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta pedig novemberben 11 ezer alkalmazottat bocsátott el.
Mellettük a Snapchat és a Salesforce informatikai vállalat is létszámleépítéssel akarja csökkenteni a költségeket. A Twitternél pedig az új tulajdonos, Elon Musk a 7500 alkalmazott mintegy felét elbocsátotta.
A technológiai vállalatokra a rossz gazdasági helyzet miatt egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy csökkentsék költségeiket, többek között a reklámbevételek kiesése miatt. “E vállalatok közül sokan úgy költötték a pénzt, mint a nyolcvanas évek rocksztárjai” – mondta Dan Ives elemző.
Most, a romló gazdasági környezetben kordában kell tartaniuk a kiadásaikat – emelte ki.