Az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Törökország bejelentette: próbafúrásokat kezdett egy tengeri területen, amelyet a nicosiai kormány Ciprus kizárólagos gazdasági övezetének részeként tart számon.
Morgan Ortagus amerikai külügyi szóvivő provokatívnak nevezte Törökország lépését, mert szerinte az feszültséget kelt a térségben. A szóvivő felszólította Ankarát, hogy függessze fel vitatott tevékenységét, és önmérsékletre kért minden felet.
Az újabb konfliktus tovább ronthatja Törökország és az Egyesült Államok amúgy is feszült viszonyát.
Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) elnöke nyilatkozatában aggasztónak nevezte a török lépéseket és felszólította Ankarát, hogy tegyen eleget nemzetközi jog szerinti kötelezettségeinek.
Kijelentette, nemzetközi jogot sért, ezért Törökországnak azonnal le kell állítania próbafúrásokat, és vissza kell vezényelnie a műveletet támogató hadihajóit az érintett övezetből.
Az Európai Parlament kiáll Ciprus kormánya és népének önállósága, valamint nemzetközi és európai szabályokon alapuló jogai mellett – tette hozzá az EP elnöke.
Az Európai Bizottság illetékes szóvivője aggodalomra okot adónak nevezte a török tevékenységet, amely véleménye szerint a megbékélés felé vezető úton eddig elért eredményeket sodorhatja veszélybe.
Az uniós bizottság arra szólítja fel Ankarát, hogy tartsa tiszteletben Ciprus kizárólagos gazdasági övezetre vonatkozó jogait és tartózkodjon mindenfajta jogellenes tevékenységtől – tette hozzá a szóvivő.
A török média Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterre hivatkozva számolt be arról, hogy próbafúrások kezdődtek a sziget környékén a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaság engedélyével. Törökország és a nemzetközileg elismert ciprusi kormány többször feszült már egymásnak területi viták miatt a Földközi-tenger keleti medencéjében lévő olaj- és földgázmezők után kutatva.
Törökország októberben indította útnak első, Fatih nevű fúróhajóját, amely Antalya török tengerparti város közelében folytat próbafúrásokat. Ankara egy második fúróhajót is vásárolt, amelyet eredetileg a fekete-tengeri térségben tervezett használni, de végül Ciprushoz vezényelt.
A szakadár Észak-ciprusi Török Köztársaság igényt tart a Ciprus környéki vizek alatt található energiahordozók egy részére, azonban a nicosiai kormány nem hajlandó tárgyalni vele erről.
Ciprus 1974-ben, egy görög katonai puccsot követő török invázió után szakadt két részre. Törökország nagyjából 35 ezer katonáját állomásoztatja Észak-Cipruson. A ciprusi görögök és törökök közötti béke- és országegyesítési tárgyalások mindmáig nem vezettek eredményre – tette hozzá az MTI.