Áprilisban történelmi mélypontra esett a német Sentix gazdaságkutató intézet euróövezeti konjunktúraindexe, de a világ többi régiójában is soha nem tapasztalt mértékű havi csökkenést regisztráltak. A kilátások megítélésében csak a távol-keleti térségben kerültek egyensúlyba a pesszimista és az optimista várakozások.
A Sentix kimutatása alapján áprilisra vonatkozóan mínusz 42,9 pontra, történelmi mélypontra zuhant az euróövezeti konjunktúrabarométer az előző havi mínusz 17,1 pontról a várt mínusz 30,3 pont helyett.
Az index összetevői közül az aktuális kondíciók megítélése mínusz 14,3 pontról mínusz 66,0 pontra, a valaha elért legalacsonyabb szintre esett. A kilátások megítélése azonban kissé javult, mínusz 20,0 pontról mínusz 15,8 pontra emelkedett.
“Az aktuális gazdasági környezet megítélése soha még nem esett oly meredek mértékben a világ minden régiójában mint a mostani felmérésben” – kommentálta a felmérés megállapításait Patrick Hussy, a Sentix ügyvezető igazgatója.
“A recesszió sokkal nagyobb mértékű a 2009-esnél” – jegyezte meg. “Az eddigi prognózisok mind alábecsülték a gazdasági teljesítményvesztés mértékét. A recesszió jóval mélyebb és elhúzódóbb lesz” – tette hozzá.
Az euróövezetben a konjunktúraindex mindenkori mélypontjára zuhant és az Egyesült Államok is a recesszió örvényébe keveredett a Sentix felmérése alapján. Reményteljesnek csak az ázsiai térségben tűnnek a kilátások (Japán nélkül), ahol a konjunktúrabarométernek a kilátások megítélését számszerűsítő összetevője alapján már egyensúlyba kerültek a pesszimista és optimista várakozások.
Németországban áprilisra vonatkozóan mínusz 36,0 pontra, 2009 márciusa óta a legalacsonyabbra esett a konjunktúraindex az előző havi mínusz 16,9 pontról. Az aktuális helyzet megítélése mínusz 59,3 pontra, 2009 májusa óta a legalacsonyabbra csökkent mínusz 13,3 pontról. A kilátások megítélése javult, mínusz 20,5 pontról mínusz 9,0 pontra emelkedett.
A németországi mutató csökkenésének mértékét a foglalkoztatottakat védő szociális háló mérsékelte a Sentix megítélése szerint. “Ennek azonban csak rövid távú hatása lesz és csak késlelteti a kiigazító reakciókat” – jegyezte meg Hussy, hozzátéve, hogy egyelőre nincs kilátás fordulatra.
Az Egyesült Államokban 0,2 pontról mínusz 39,1 pontra, 2009 márciusa óta a legalacsonyabbra csökkent a konjunktúraindex. Az aktuális helyzet megítélésének mutatója 2009 júliusa óta a legalacsonyabb értéket érte el mínusz 59,0 ponton az előző havi 17,8 pont után. A kilátások megítélése mínusz 16,5 pont lett mínusz 16,0 pont után.
Az ázsiai térségben (Japán nélkül) 2008 decembere óta a legalacsonyabbra csökkent a konjunktúrabarométer, mínusz 21,8 pontra mínusz 13,5 pontról. Az aktuális helyzet megítélése mindenkori mélypontra esett, mínusz 41,3 pontra mínusz 14,5 pontról. A kilátások megítélését számszerűsítő mutató azonban egyensúlyi helyzetet jelzett a pesszimista és optimista várakozások között, az előző havi mínusz 12,5 pont után.
Kelet-Európa konjunktúramutatója mínusz 38,6 pontra, 2009 áprilisa óta a legalacsonyabbra esett az előző havi mínusz 12,9 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 2009 májusa óta a legrosszabb, mínusz 58,5 pont az előző havi mínusz 10,8 pont után, a kilátások megítélése pedig 2011 decembere óta a legrosszabbnak bizonyult mínusz 16,0 ponttal mínusz 15,0 pont után.