A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 57,8, a válaszadók az előző hónaphoz képest tizenhatodik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).
A további növekedést jelző júliusi érték után az index értéke kisebb, de augusztusban is bővülést jelez. Általában elmondható, hogy a részindexek túlnyomórészt az előző, júliusi értékekkel összhangban továbbra is bővülést mutatnak, és a bővülés üteme kevéssé változott.
Az MLBKT közlése szerint a korábbi augusztusi értékekkel összevetve az idei érték magasabb, mint a hosszú távú átlag (52,4) és az előző három év értékeinek átlagát is felülmúlja (52,1).
A felmérésben vizsgált részindexek közül a szállítási átfutási idők indexét kivéve mindegyik nőtt. A foglalkoztatottságindex értéke közel 5 százalékponttal magasabb lett augusztusban, bővülést mutatva immár tizenegyedik alkalommal. Az elmúlt időszakban is 50,0 pont körül mozgott az index, ami most augusztusban markánsabban bővült (55,5).
A termelési mennyiség indexe a július havi értékhez képest nőtt, 1995 óta ez a legmagasabb augusztusi érték. Az új rendelések augusztusi indexe is növekedett, 1995 óta a legmagasabbra.
A szállítási átfutási idő hosszabb lett júliushoz képest, és felerősödött a negatív tendencia, az index értéke 2020 eleje óta folyamatosan 50,0 alatt mozog. A vásárolt készletek indexe a júliusinál erősebb ütemben nőtt augusztusban.
A beszerzési mennyiség indexe nőtt júliushoz képest, tizenhetedik alkalommal mutat bővülést két hónap szűkülés után. A beszerzési árak augusztusi indexe csökkent, bár bőven 50,0 pont felett maradva intenzív árnövekedést jelez.
A késztermékkészletek indexe augusztusban ismét alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de továbbra is bővülésre utal.
A külpiaci mutatók közül az exportindex nőtt júliushoz képest, 50,0 pont fölött maradva bővülést mutat. A másik külpiaci mutató, az importindex esetében is bővülésről lehet beszélni, de az indexérték csökkent júliushoz képest.