Egy ritka, új, főként kisgyermekeket érintő vírusfertőzés jelent meg Indiában, már több mint 100 paradicsomlázas esetet találtak az ázsiai országban.
A paradicsomlázat – amelyet a fájdalmas piros hólyagok miatt neveztek el így – eddig 82 öt év alatti gyermeknél mutatták ki Kerala államban, ahol az első esetet május 6-án észlelték.
Azóta további 26 esetet jelentettek a szomszédos Tamil Nadu államból és a keleti Odishából, ahol kilencéves gyerekek is megfertőződtek.
India egészségügyi minisztériuma szerint a vírus nem életveszélyes, de a héten minden állam számára tesztelési és megelőzési útmutatót adott ki, és arra szólította fel a szülőket, hogy fokozottan figyeljenek oda, és ellenőrizzék gyermekeik tüneteit – jelentette a Times of India.
Mi a paradicsomláz?
A paradicsomláz egy rendkívül fertőző vírusfertőzés, amely szoros érintkezés útján terjed, különösen az öt év alatti kisgyermekek körében.
A tünetek közé tartozik a fáradékonyság, hányinger, hányás, hasmenés, láz, kiszáradás, ízületi duzzanat, testfájdalom és az influenzaszerű tünetek, valamint a paradicsomszerű hólyagok.
A tudósok még mindig próbálják azonosítani a vírus útvonalát. A The Lancet című brit orvosi folyóiratban múlt héten megjelent cikk szerint azonban azt mondják, hogy “nincs kapcsolatban a Covid-19 vírussal“, annak ellenére, hogy néhány hasonló tünetet mutat.
Ki kaphatja el és hogyan?
A gyermekek fokozottan ki vannak téve a paradicsomláz kockázatának, mivel a vírusfertőzések gyakoriak ebben a korcsoportban, és a terjedés valószínűleg szoros érintkezés útján történik.
Különösen nagy kockázatnak vannak kitéve a pelenkahasználat, a tisztátalan felületek megérintése, valamint a közvetlenül a szájukba vett tárgyak miatt is.
Az idősebb felnőttek azonban veszélynek lehetnek kitéve, ha a járvány kitörését nem sikerül megfékezni és a terjedést korlátozni.
“Tekintettel a kéz-, láb- és szájbetegséghez való hasonlóságra, ha a paradicsomláz kitörését a gyermekek körében nem sikerül megfékezni és megakadályozni, az átvitel súlyos következményekkel járhat, mivel a felnőttek körében is elterjedhet” – olvasható a Lancet cikkében.
A paradicsomláz önkorlátozó betegség, ami azt jelenti, hogy kezelés nélkül általában spontán megszűnik.
Az egészségügyi tisztviselők azonban sürgették az embereket, hogy a járvány terjedésének megakadályozása érdekében tegyenek óvintézkedéseket, beleértve a gyanús esetek elkülönítését a tünetek megjelenését követő 5-7 napig.
“A megelőzés legjobb megoldása a megfelelő higiénia fenntartása és a környezet fertőtlenítése, valamint annak megakadályozása, hogy a fertőzött gyermek játékokat, ruhákat, ételeket vagy más tárgyakat osszon meg más, nem fertőzött gyermekekkel” – olvasható a Lancet cikkében. (CNBC)