A kriptovaluták veszélyeztetik a globális fizetési rendszerek biztonságát – figyelmeztetett a Starling brit digitális bank vezérigazgatója. Anne Boden azt követően adott hangot újabb kritikájának, hogy az elmúlt hónapban nagyjából 400 milliárd dollárral csökkent a kriptók együttes értéke.
“Ez nagyon veszélyes” – mondta a Money 20/20 fintech konferencián Amszterdamban Boden, aki 2014-ben alapította a Starlingot. A brit székhelyű digitális bank díjmentes folyószámlákat és kölcsönöket kínál egy alkalmazáson keresztül. A céget legutóbb 2,5 milliárd fontra értékelték, és olyan befektetők állnak mögötte, mint a Goldman Sachs és a Fidelity.
“Sok kriptotárca közvetlenül kapcsolódik a fizetési rendszerekhez. Ez világszerte veszélyezteti a fizetési rendszereink biztonságát” – emelte ki Boden.
A nagy fizetési szereplők felkarolják a kriptovalutákat – a Mastercard és a Visa hitelkártyaóriások például megnyitották hálózataikat a digitális eszközök előtt, míg a PayPal is lehetővé teszi a felhasználók számára a bitcoin és más kriptovaluták kereskedelmét. A szabályozók aggódnak amiatt, hogy a pénzügyi rendszer egyre jobban összefonódik a kriptók változékony világával.
Az elmúlt hónapban nagyjából 400 milliárd dollár veszett el az összes kriptopénz együttes értékéből, mivel a befektetőket megrázta a terraUSD, egy népszerű, úgynevezett stabilcoin összeomlása, amelyről azt gondolták, hogy mindig 1 dollárt ér.
Boden nem először figyelmeztet a kriptotér veszélyeire. Korábban már megkongatta a vészharangot annak veszélye miatt, hogy a fogyasztók csalás áldozatává válhatnak a kriptobefektetések következtében.
“Az ügyfeleket átverik. Sokkal több időt töltünk azzal, hogy megvédjük az ügyfeleket a csalóktól, mint azzal, hogy a kriptót népszerűsítsük” – mondta a Starling vezetője Amszterdamban.
Arra a kérdésre, hogy a Starling valaha is kínálna-e kriptót, Boden azt mondta, hogy ez nem valószínű, hogy a következő néhány évben megtörténik, és hozzátette, hogy a kriptotársaságoknak még sokat kell behozniuk, amikor a pénzmosás elleni ellenőrzésekről van szó. (CNBC)