Kezdőlap Világgazdaság Ukrajna sokmilliárdos nemzetközi hitelátütemezést kapott
No menu items!

Ukrajna sokmilliárdos nemzetközi hitelátütemezést kapott

Illusztráció: Bigstock

A befektetők kétéves fizetési haladékot hagytak jóvá Ukrajna mintegy 20 milliárd dollárnyi devizaadóssága után, azt követően, hogy Washington és más szövetséges kormányok erre vonatkozó felhívást tettek közzé.

Ukrajna a múlt hónapban arra kérte a kötvénytulajdonosokat, hogy két évvel halasszák el a kamat- és tőkefizetéseket egy sor dollárban és euróban denominált, összesen közel 20 milliárd dollár névértékű államkötvény után. A kormány kérése kevéssé lepte meg a hitelezőket, akik arra számítottak, hogy Kijevnek a háború elhúzódásával át kell strukturálnia adósságait – számolt be a The Wall Street Journal.

Az Ukrajnának hitelező baráti kormányok, köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország támogatták a fizetési halasztást, és sürgették a kötvénytulajdonosokat, hogy hagyják jóvá a kérést. Az ukrán pénzügyminisztérium azt is közölte, hogy támogatásukról kaptak jelzéseket a kötvények nagy tulajdonosai, köztük a BlackRock, a Fidelity Investments, az Amia Capital és más befektetők részéről.

A szerdán közzétett szavazási eredmények szerint a forgalomban lévő kötvények mintegy 75%-ának tulajdonosai rábólintottak a halasztásra. Az ukrán bruttó hazai termékhez (GDP) kötött értékpapírok befektetői szintén jóváhagyták az ezen eszközök szelvénykifizetéseinek módosítását.

Nagyon világos indokok szólnak az elfogadás mellett” – mondta Daniel Wood, a William Blair Investment Management portfóliómenedzsere, aki az általa birtokolt ukrán kötvények késleltetett kifizetése mellett szavazott. Wood szerint a helyzet egyedi, hozzátéve: “Miért irányítanák át ezt a pénzt a kötvénytulajdonosoknak, amikor jelenleg máshol van rá szükség?

Timothy Ash, a BlueBay Asset Management stratégája szerint a halasztások jóváhagyása 6 milliárd dollárt takaríthat meg az ukrán kormánynak.

A lépés emellett segít Ukrajnának abban is, hogy elkerülje a növekvő készpénzhiány miatt fennálló kötelezettségeinek nem teljesítését. Kijev 2015-ben épphogy elkerülte a fizetésképtelenséget, ehelyett adósságkönnyítési megállapodást kötött hitelezőivel. A magánhitelezők beleegyeztek abba, hogy ukrán kötvényeik névértékét 20%-kal csökkentsék, és hogy az államadósság lejáratát négy évvel kitolják. A GDP-hez kötött értékpapírokat akkor a hitelezőknek szánt “grátiszként” bocsátották ki.

Néhány befektető csak az utolsó pillanatban nyújtotta be jóváhagyását, így az ügyet ismerő személyek szerint a szavazás határideje előtt nagyjából egy órával bizonytalanná vált a végeredmény. Az idén később esedékes 912 millió dolláros kötvény közel felét birtokló hitelezők kedd késő délutánig nem jelezték, hogy jóváhagyták – tették hozzá az emberek.

Ha ezek a hitelezők nem írták volna alá, Ukrajnának teljes egészében ki kellett volna fizetnie a kötvényt a lejáratkor, vagy azt kockáztatta volna, hogy nem teljesíti adósságát.

A GDP-hez kötött értékpapírok módosításainak jóváhagyása érdekében Ukrajna beleegyezett, hogy a tulajdonosoknak hozzájárulási díjat fizet. Cserébe a befektetők beleegyeztek abba, hogy a 2025-ben fizetendő maximális kifizetés a felére csökkenjen: az ukrán GDP 1 %-áról 0,5 %-ára. A kormány emellett olyan opciókat is biztosított, amelyek lehetővé teszik az értékpapírok 2024-től történő visszaváltását.

Átszervezés nélkül a GDP-értékpapírok jelentős pénzügyi teherré válhattak volna. Ezek arra jogosítják fel a befektetőket, hogy Ukrajna GDP-növekedésének egy részével megegyező kifizetéseket kapjanak, ha az meghaladja a 3%-ot. Ukrajna gazdasága valószínűleg fellendül, ha végül sikerül visszaverni az orosz inváziót, mivel az országba potenciálisan több százmilliárd dollárnyi segély áramlik az újjáépítésre.

A változtatások csökkentik annak kockázatát, hogy Ukrajnának a háború utáni gazdasági fellendülés nagy részét a pénzügyi befektetőknek kell majd kifizetnie.

Ukrajna pénzügyei azonban továbbra is rendkívüli nyomás alatt állnak. A kijevi pénzügyminisztérium becslése szerint a finanszírozási hiány havonta nagyjából 5 milliárd dollárra rúg, és az adóbevételek csak a kiadási szükségletek 30-40%-át fedezik, amelyek között jelentős katonai kiadások is szerepelnek.

Ukrajna devizatartaléka a központi banki adatok szerint alig több mint 22 milliárd dollár, ami az év eleji 31 milliárd dollárról csökkent le.

Kijev pénteken hivatalosan további költségvetési támogatást kért a Nemzetközi Valutaalaptól, amely márciusban 1,4 milliárd dolláros hitelt nyújtott a kormánynak. Az Egyesült Államok és Európa mostanra mintegy 25 milliárd dollár pénzügyi támogatást ígért, de augusztus elejéig csak 6 milliárd dollárt folyósítottak Ukrajnának hitelek és támogatások formájában – mutatják a kormányzati adatok.

Állami tulajdonú ukrán vállalatok is bejelentették, hogy a háború hatodik hónapjához közeledve elhalasztják a kifizetéseket.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.