Stagnált a munkanélküliség az euróövezetben és az Európai Unióban is januárban. A legalacsonyabb rátát Lengyelországban regisztrálták – jelentette az Eurostat.
Az uniós statisztikai hivatal adatai szerint januárban az euróövezet 19 tagállamában 8,1 százalékon, az Európai Unió 27 tagállamában pedig 7,3 százalékon állt a munkanélküliségi ráta szezonális kiigazítással számolva. Mindkét blokkban már a harmadik egymást követő hónapban maradt ugyanazon értéken a mutató.
Tavaly januárban az euróövezetben 7,4 százalékon, az EU-ban pedig 6,6 százalékon állt a munkanélküliségi ráta.
Januárban 15 millió 663 ezren kerestek munkát az Európai Unióban, számuk 29 ezerrel nőtt az előző hónaphoz képest. Az euróövezet országaiban 13 millió 282 ezren voltak munkanélküliek, 8 ezerrel többen mint decemberben.
Az egy évvel korábbival összevetve az EU-ban 1 millió 465 ezerrel, az euróövezetben pedig 1 millió 10 ezerrel volt nagyobb a munkanélküliek száma januárban.
A legnagyobb európai gazdaságban, Németországban tavaly januárban 3,4 százalékon, míg novemberben, decemberben és idén januárban is 4,6 százalékon állt a munkanélküliségi ráta. Franciaországban a decemberi 7,8 százalékról 7,9 százalékra ugrott a mutató, ami kisebb a tavaly januári 8,1 százaléknál.
A legalacsonyabb munkanélküliségi rátát januárban Lengyelországban regisztrálták, 3,1 százalékost, majd Csehország következik 3,2 százalékkal, illetve Hollandia 3,6 százalékkal. A helyzet Görögországban a legrosszabb, 16,2 százalékkal (novemberi adat), illetve Spanyolországban 16,0 százalékkal (januári adat).
Magyarország esetében az Eurostat statisztikájában 4,9 százalékon állt a munkanélküliségi ráta januárban, nagyot ugrott az előző havi 4,1 százalékhoz képest.
Egy évvel korábban, tavaly januárban 3,8 százalékon állt a munkanélküliségi ráta Magyarországon.
Tavaly márciusban, az egész világon elterjedő koronavírus-járvány kezdetén az euróövezetben 7,1 százalékon, 2008 áprilisa óta a legalacsonyabb szinten állt a munkanélküliségi ráta. Az Európai Unió 27 tagállamában 6,4 százalékon stagnált a mutató, ami a havi statisztikai adatok közlése, 2000 januárja óta a legkisebb érték volt.
A pandémia miatt munkavállalók százezrei kerültek utcára Európában, de az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) korábbi becslései szerint az EU-tagállamok kormányai a válság csúcsán több mint 40 millió munkahelyet mentettek meg a rövidített munkavégzés államilag támogatott programjaival.