Új-Zéland hatályon kívül helyezi a dohányárusítást a világon elsőként tiltó törvényt a jövő nemzedékek számára – közölte a kormány, miközben kutatók és kampányolók arra a veszélyre figyelmeztettek, hogy ennek következtében emberek halhatnak meg.
A júliusban hatályba lépő, a világon a legszigorúbb dohányellenes szabályok megtiltották volna a 2009. január 1-je után születettek számára az értékesítést, csökkentették volna a füstölt dohánytermékek nikotintartalmát, és több mint 90%-kal csökkentették volna a dohánykereskedők számát.
Az októberben megválasztott új koalíciós kormány ma megerősítette, hogy a hatályon kívül helyezésre sürgősségi eljárással kerül sor, így a korábban bejelentett terveknek megfelelően a nyilvánosság véleményének kikérése nélkül törölhetik a törvényt.
Casey Costello egészségügyi miniszterhelyettes elmondta, hogy a koalíciós kormány elkötelezett a dohányzás visszaszorítása mellett, de más szabályozási megközelítést alkalmaz a dohányzás visszaszorítása és az általa okozott károk csökkentése érdekében.
“Hamarosan egy intézkedéscsomagot viszek a kabinet elé, hogy növeljem a dohányzásról való leszokást segítő eszközöket” – mondta Costello, hozzátéve, hogy a fiatalok elrettentése érdekében szigorítanák a párologtatásra vonatkozó szabályozást is.
Az Új-Zélandon az egészségi állapotra gyakorolt várható hatása miatt erősen kritizált döntést azért is bírálták, mert attól tartanak, hogy az nagyobb negatív hatással lehet a maori és a pasifika népességre, a magasabb dohányzási arányú csoportokra.
Az Otago Egyetem kutatója, Janet Hoek szerint a hatályon kívül helyezés szembemegy a szilárd kutatási bizonyítékokkal és figyelmen kívül hagyja a maori vezetők által erősen támogatott intézkedéseket, valamint fenntartja az egészségügyi egyenlőtlenségeket.
“A nagyszabású klinikai kísérletek és modellezési tanulmányok azt mutatják, hogy a jogszabály gyorsan növelte volna a leszokási arányt a dohányosok körében, és sokkal nehezebbé tette volna a fiatalok számára a dohányzás elkezdését” – mondta Hoek, a dohányzás visszaszorításának módjait vizsgáló csoport társigazgatója.
Kocsis Erika