Hirdetés
Kezdőlap Tudomány Tanulmány. A vizek rohamos sötétedése veszélyt jelez!
No menu items!

Tanulmány. A vizek rohamos sötétedése veszélyt jelez!

A viharos vízsötétedés az igazán veszélyes Kép/Forrás/DLF

Néhány éve egyre sötétebb színűek a skandináv tavak, folyók és partközeli tengervizek. Az ok nem a környezetszennyezés. Éppen ellenkezőleg, az egyre tisztább levegő is segíti a veszélyes folyamatot. A probléma komoly. A természetes vizek sötétedése felborítja az ökoszisztémát.

Meglepő felfedezések

15 évvel ezelőtt a Bergeni Egyetem kutatói különös felfedezést tettek: a város közelében két szomszédos fjordnak alapvetően eltérő az élővilága. Az egyik halakban gazdag, a másikban kevés a hal, viszont sok a medúza. Azt is felfedezték, hogy a medúzában gazdag fjord vize sokkal sötétebb. Később számos helyen állapítottak meg az összefüggést a víz színe és az élővilág között.

Rájöttek a Bergeni Egyetem tudósai, hogy három okból sötétednek Skandinávia vizei. Egyfelől a felmelegedés következtében egyre bujább a vegetáció Észak-Európában. Másfelől, sok helyen megszűnt az agrártermelés, így ezeket a területeket visszahódították az erdők. A két folyamat együttes hatására egyre több növényi hulladék kerül a vizekbe. Az igazán meglepő azonban a sötétedés harmadik oka, az egyre tisztább levegő!

A zöldebb gazdaság nem várt következménye

Az iparosodott országokban, így Skandináviában is évtizedek óta csökken a kén-dioxid (SO2), kibocsátás. Ennek hatására a talajban mobilabbá válnak az organikus anyagok, például a lehullott lombokból képződött trágya, amely így könnyebben bomlik le és kerülnek a vizekbe.

A kutatók arra is rájöttek, hogy az iparosodás előtt, tehát a XIX. század elejéig a vizek a mainál sokkal sötétebbek voltak. Ezért a Norvég Vízkutató Intézet (NIVA) tudósai szerint nem önmagában a színváltozás a probléma, hanem annak a sebessége, amihez az élővilág nem tud elég gyorsan alkalmazkodni.

„A vizek sötétedés negatív kihatással van a klímaváltozásra!”

A sötétedésének két negatív kihatása van. Kevesebb fény jut a vizekbe, ami önmagában problémát jelent, hisz a planktonoknak, algáknak és vízinövényeknek napfényre van szükségük, hogy oxigént állítsanak elő a vízben élő állatoknak.

További probléma, hogy a vizekbe kerülő organikus hulladék szénvegyületeket tartalmaz, amelyek a baktériumok számára tápanyagul szolgálnak. A baktériumok a szénvegyületeket felvétele során oxigén felhasználásával széndioxidot (CO2) állítanak elő. Így csökken a vizek oxigén és nő a légkör széndioxid tartalma. „Bármilyen hihetetlen, de a vizek sötétedés negatív kihatással van a klímaváltozásra!” – nyilatkozta Anne Deininger, a NIVA ökológusa a német közszolgálati rádióban (DLF).

A NIVA tudósai arra is felhívják a figyelmet, hogy a növényi hulladék jól köti a nehézfémeket, például az emberek és állatok egészségét egyaránt károsító higanyt. Tehát az organikus hulladékkal teli vizekbe jutva nehezebben bomlik le a higany és nagyobb eséllyel kerül a tápanyagláncba.

Drámai következmények

A kutatók sokáig azt feltételezték, hogy a probléma csak a tavakat és folyókat érinti, a tengereknél legfeljebb a folyótorkolatok közelében van sötétedés. A Bergen közeli, sötét és medúzában gazdag fjordba azonban nem ömlik jelentősebb vízhozamú folyó. Ezért a Bergeni Egyetem és a NIVA kutatói is egyre biztosabbak abban, hogy a sötétedés immár a tengerekben is zajlik.

A kihatások drámaiak lehetnek!” – figyelmeztetett Anders Opdal, a Bergeni Egyetem kutatásvezető professzora a DLF-ben. Az észak-atlanti térség ugyanis a fitoplankton legfontosabb szaporodási helye. Ezek az élőlények az óceáni tápláléklánc nélkülözhetetlen résztvevői, és fontos szerepük van a Föld légkörének oxigénháztartásában is. Szaporodásuk nyáron, az északi tengerek felmelegedése és a napsütéses órák magasabb száma idején történik.

A tudósok tavaly megállapították, hogy a sötétebb vízben később kezdődik a szaporodás, mert hiányzik a szükséges mennyiségű fény. Ugyanakkor a szaporodás vége nem tolódott ki. Így csökken a fitoplankton utánpótlás, ami lassan, de biztosan kihat az egész tengeri táplálékláncra. Ezt a felfedezést jeleltette be nemrégiben a Bergeni Egyetem és a NIVA közös sajtótájékoztatóján, amely a tudományos élet után a nemzetközi sajtó figyelmét is ráirányította a problémára.

A fitoplanktonok persze korábban, az iparosodás előtt, az akkoriban még sötétebbek vizekben is voltak, alkalmazkodtak az évezredekig fennálló viszonyokhoz. Így tettek a XIX. század közepétől is, amikor az iparosodással és a növekvő légszennyezettséggel elkezdtek kivilágosodni a vizek. Napjainkban a fényviszonyok változásának a sebessége jelenti a problémát. A vízi élővilág nem képes egyik érvről a másikra alkalmazkodni – magyarázta a Anders Opdal a sajtótájékoztató.

Az ökoszisztéma szempontjából nem csak a fitoplankton mennyisége, de szaporodási idejük is fontos. Ha ez túl korán vagy későn történik, elegendő tápanyag híján tömegesen pusztulhatnak el az újszülött halak.

A norvég kutatók még nem találták meg a megoldást a vizek elsötétedésének problémájára. „Tovább folytatjuk a tavak, folyók és parti tengerek vizsgálatát a megoldás érdekében” – tett ígéretet Opdal és Deininger is Bergenben a nemzetközi közvéleménynek.

Petrus Szabolcs

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.