Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság IMF: a vártnál gyengébb állapotban van a világgazdaság
No menu items!

IMF: a vártnál gyengébb állapotban van a világgazdaság

A tavaly októberben vártnál 0,5 százalékponttal lassabban, 4,4 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felülvizsgált prognózisa szerint. A szervezet a korábban vártnál gyorsabb inflációval és csaknem 12 százalékkal emelkedő olajárakkal is számol.

A jelentés összeállítói szerint a korábban vártnál gyengébb állapotban lépett át a világgazdaság a 2022-be. A koronavírus új omikron változatának terjedésével az országok újra mobilitási korlátozásokat vezettek be. Az emelkedő energiaárak és az ellátási fennakadások a vártnál magasabb és szélesebb körű inflációt váltottak ki, különösen az Egyesült Államokban és számos feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságban. Kínában az ingatlanszektor növekedésének folyamatos lassulása és a lakossági fogyasztás vártnál lassabb élénkülése szintén korlátozza a növekedési kilátásokat.

A fejlett országokra vonatkozó növekedési előrejelzését az idei évre rontotta és a jövő évre javította az IMF. Az idén várhatóan 3,9 százalék lesz a növekedés ebben a régióban, 0,6 százalékponttal alacsonyabb az őszi prognózisnál, 2023-ban pedig 2,6 százalék, ami viszont 0,4 százalékponttal magasabb a korábban vártnál. Az országcsoport hazai összeterméke 5 százalékkal nőtt 2021-ben.

Az IMF az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását rontotta az egyik legnagyobb mértékben, 1,2 százalékponttal, 4 százalékra a tavalyi 5,6 százalékos bővülés után. A washingtoni székhelyű szervezet jövőre 2,6 százalékos amerikai gazdasági növekedést vár, 0,4 százalékponttal nagyobbat a tavaly októberi becsléséhez képest.

Az euróövezetben a tavalyi 5,2 százalékos GDP-növekedés után az idén 3,9 százalékos bővülést vár az IMF, 0,4 százalékponttal alacsonyabbat az őszi prognózisban jelzettnél, 2023-ban pedig 2,5 százalékos növekedést, ami viszont 0,5 százalékponttal magasabb az októberben várthoz képest.

Németország idei növekedési prognózisát 0,8 százalékponttal 3,8 százalékra rontotta az IMF, a jövő évit viszont 0,9 százalékponttal, 2,5 százalékra javította. A német GDP tavaly 2,7 százalékkal nőtt.

A fejlődő országokban 4,8 százalékos növekedést vár az idén és 4,7 százalékost jövőre az IMF. Az idei prognózist 0,3 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékponttal megemelte az októberi várakozásához képes. Az országcsoport GDP-je tavaly 6,5 százalékkal bővült.

Kína növekedési előrejelzését az idei évre 0,8 százalékponttal 4,8 százalékra, jövőre pedig 0,1 százalékponttal 5,2 százalékra csökkentette az IMF. A kínai GDP tavaly 8,1 százalékkal nőtt.

India gazdasága az idén 9 százalékkal, jövőre 7,1 százalékkal nőhet, mindkét esetben 0,5 százalékpontot javított októberi előrejelzéséhez viszonyítva az IMF. India gazdasága tavaly 9 százalékkal erősödött.

Oroszország hazai összterméke a tavalyi 4,5 százalékos növekedés után idén 2,8 százalékkal, jövőre 2,1 százalékkal nőhet. Az idei évre vonatkozó előrejelzését 0,1 százalékponttal rontotta, a jövő évit 0,1 százalékkal javította az IMF.

A világkereskedelmi forgalom tavaly 9,3 százalékkal nőtt, az idén az IMF prognózisa szerint 6 százalékkal, jövőre 4,9 százalékkal bővül. Az idei forgalomra vonatkozó adatot 0,7 százalékponttal lejjebb, a jövő évit 0,4 százalékponttal feljebb vitték az IMF jelentés összeállítói októberhez képest.

A Brent, a Dubai Fateh és az amerikai WTI nyersolaj árának egyszerű számtani átlaga 69,07 dollár volt tavaly. Az idén várhatóan 77,31 dollár, jövőre pedig 71,29 dollár lesz.

A tavalyi olajár 67,3 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Az idén 11,9 százalékkal emelkedik az olajár a tavalyihoz képest, ami az őszi prognózisban jelzettnél 13,7 százalékponttal magasabb, miután októberben még 1,8 százalékos olajárcsökkenéssel számolt az idei évre az IMF. Jövőre várhatóan 7,8 százalékkal csökken az olajár, októberben még 5 százalékos csökkenéssel számolt a Valutaalap.

A fejlett országokban a tavalyi 3,1 százalék után idén 3,9 százalékos, jövőre 2,1 százalékos inflációt vár az IMF, amely az idei inflációs előrejelzését 1,6 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal fölfelé módosította. Az IMF az euróövezetben idén 3 százalékos, jövőre 1,7 százalékos, az Egyesült Államokban idén 5,9 százalékos, jövőre 2,7 százalékos inflációval számol.

A fejlődő országokban az idén 5,9 százalékos, jövőre pedig 4,7 százalékos inflációt becsül a Valutaalap, az idén 1 százalékponttal, jövőre 0,4 százalékponttal magasabbat az ősszel jelzettnél. Tavaly a fejlődő országokban 5,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.