Bár a mesterséges intelligencia (MI) egyre inkább az életünk részévé válik, a róla szóló diskurzust gyakran bizalmatlanság és távolságtartás övezi. Ezen igyekszik változtatni egy, az amerikai nagyvállalatok vezérigazgatóiból álló befolyásos lobbicsoport, amely átfogó ajánlásokat tett arra, hogy a vállalkozásoknak és az amerikai kormánynak hogyan kellene kezelnie a technológiát.
A Business Roundtable frissen közzétett dokumentumaiban leírja, hogy a vállalkozásoknak hogyan kell felelősségteljesen alkalmazniuk a technológiai forradalmat hozó mesterséges intelligenciát, hogy elkerüljék a chatbotok és az arcfelismerő algoritmusok hibáiból eredő károkat. A csoport ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan is, hogy a kormánynak hogyan kellene szabályoznia az MI-t egy olyan időszakban, amikor a technológiai iparág kritikusai vészharangokat kongatnak az MI-t alkalmazó vállalkozások miatt, amelyek szerintük a tömeges megfigyelés és a korlátozott emberi autonómia disztópikus jövőjét teremtik meg.
A Fortune beszámolója szerint a Business Roundtable 10 alapelvet fogalmaz meg a vállalatok számára, köztük azt, hogy az MI-termékeket sokszínű csapatokkal kell készíteni, hogy csökkenteni kell a tisztességtelen elfogultságot, és hogy olyan MI-rendszereket kell tervezni, amelyeknek a tevékenységei a lehető legátláthatóbbak. A csoport 10 alapelvet fogalmazott meg a kormányzat számára is, például azt, hogy a szabályozásnak iparág-specifikusnak kell lennie, hogy a kormányzatnak lehetőség szerint a meglévő szabályokat kell alkalmaznia és adaptálnia ahelyett, hogy újakat hozna, és hogy támogatást kell nyújtania a munkavállalók képzését vagy átképzését célzó vállalkozásoknak.
A dokumentumok – amelyek az első olyan előterjesztések, amelyeket teljes egészében vezérigazgatók által vezetett folyamat során dolgoztak ki – fontos iránymutatóként szolgálhatnak a különböző méretű vállalatok számára, amelyek az MI fejlesztését és alkalmazását tervezik. Azt is megmutatják, hogy a vállalatok hogyan próbálják befolyásolni az amerikai törvényhozókat és szabályozókat, hogy olyan vállalkozásbarát szabályokat vezessenek be, amelyek nem akadályozzák azokat a cégeket, amelyek az egyre terjedő technológiát a költségek csökkentésére és a bevételek növelésére szeretnék használni.
Julie Sweet, az Accenture vezérigazgatója és a két dokumentumot kidolgozó Business Roundtable technológiai bizottság vezetője a Fortune-nak elmondta, hogy a csoport munkája egybeesik azzal, hogy a vállalatok kezdik széles körben alkalmazni az MI-t az üzleti életben. Mint mondta, a szervezet úgy érezte, hogy “most kell cselekedni annak biztosítása érdekében, hogy a széles körű alkalmazás során ezt mindenki javára, felelősségteljesen tegyük“. Hozzátette, hogy ezeket a “felelős MI” elveket a kezdetektől fogva be kell építeni a vállalatok autonóm rendszereibe.
Sweet szerint az iparág-specifikus MI-szabályozás, valamint a meglévő jogszabályok lehetőség szerinti adaptálása fontos, hogy elkerülhető legyen az egymást átfedő szabályok zavaros, az innovációt lassító és költségnövelő foltozata. “Tapasztalataink alapján úgy véljük, fontos, hogy a meglévő szabályozást aktualizáljuk és beágyazzuk, mert különben nem lesz egyértelmű. Bonyodalmakkal és költségnövekedéssel fog járni“- mondta.
Ugyanakkor ez a megközelítés eltér az Európai Unió által követett megközelítéstől. Tavaly az EU egy új mesterséges intelligenciáról szóló törvényt javasolt, amely szabályozná a technológia használatát a különböző iparágakban. Ez a törvény jelenleg az unió szabályalkotási folyamatán halad keresztül. Az Egyesült Királyság szintén fontolóra vette, hogy törvényekkel szabályozza a mesterséges intelligencia és az algoritmusok használatát a különböző iparágakban. Az Egyesült Államokban a törvényhozók 2019-ben hasonló szövetségi algoritmikus elszámoltathatósági törvényt javasoltak, de a törvényjavaslat végül nem született meg.
Sweet elmondta, hogy a Business Roundtable nem gondolja, hogy egy ilyen átfogó megközelítés jól működne az Egyesült Államokban, ahol már így is nagyon sok egymással versengő, iparágspecifikus szabály van a szövetségi és az állami szint között. Ugyanakkor a Business Roundtable felszólítja az amerikai szabályozó hatóságokat, hogy nemzetközi szinten is próbálják meg a lehető legnagyobb mértékben összehangolni a technológia szabályozásának amerikai megközelítését azzal, ami máshol történik.
Míg sok más MI etikai keretrendszer megáll az ilyen általános elveknél, a Business Roundtable dokumentuma figyelemre méltó, mivel néhány olyan konkrét iránymutatást is tartalmaz, amely arra vonatkozik, hogyan kell az egyes pontokat végrehajtani.
Sweet elmondta, hogy a csoport konkrét ajánlásokat akart adni a vállalatoknak, amelyeket a felsővezetők is alkalmazhatnak, ugyanakkor elismerte, hogy az MI továbbra is új és gyorsan változó terület, ezért a különböző iparágak és felhasználási területek különböző módszereket igényelhetnek.
“Egy nagyon egyszerű alaptétellel kezdtük, amely szerint iparágtól függetlenül vannak bizonyos kulcsfontosságú elvek, amelyek az iparágak felett állnak, és ezek mind a biztonságról, a hatékonyságról és a bizalomról szólnak” – mondta.
Például a dokumentum szerint az MI-rendszerek átláthatóvá tételével kapcsolatban a vállalatoknak mindig tájékoztatniuk kell a “végfelhasználókat” arról, hogy mikor lépnek kapcsolatba egy MI-szoftverrel, például egy chatrobottal, és nem egy emberrel. A csoport szerint a vállalatoknak a lehető legnagyobb mértékben meg kell próbálniuk elmagyarázni, hogyan jut döntésre egy mesterséges intelligencia – ami a modern mesterséges intelligencia szoftverek esetében kihívást jelenthet -, de nem határoz meg pontos technikát arra, hogy ezt miként kell megtenni, mert a csoport szerint a különböző végfelhasználóknak különböző szintű és típusú magyarázatra lehet szükségük.
Hozzátette: a Business Roundtable felelős MI-keretrendszere gyorsan jött össze, a vezérigazgatók közötti megbeszélések csak 2021 júliusában kezdődtek. Hozzátette, hogy 18 különböző iparágból 61 vezérigazgató vett részt közvetlenül a dokumentum kidolgozásában, míg mások véleményét felmérések és workshopok révén kérték ki a Business Roundtable több mint 230 tagvállalatától és a végleges dokumentumok ezt a konszenzusos véleményt képviselik.
Boruzs Álmos