Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Milyen újabb szankciók jöhetnek még Oroszország ellen?
No menu items!

Milyen újabb szankciók jöhetnek még Oroszország ellen?

Sajtóértesülések szerint az Európai Unió egyes tagállamai azt szorgalmazzák, hogy a blokk gyorsan vezessen be új szankciókat Oroszországgal szemben, válaszul azokra a jelentésekre, amelyek szerint az orosz csapatok fegyvertelen civileket mészároltak le ukrajnai városokban.

A Bloombergnek nyilatkozó diplomaták szerint az Európai Bizottság máris kidolgozott olyan intézkedéseket, amelyek főként a kiskapuk bezárására, a meglévő intézkedések megerősítésére – például a technológiai termékek exportjának ellenőrzésére és a SWIFT globális fizetési rendszerből már kizárt bankok teljes körű szankcionálására -, valamint a szankcionált személyek listájának bővítésére összpontosítanának.

Egyes uniós vezetők szerint most még több szankció gyors bevezetésére van szükség, mivel ukrán tisztviselők bizonyítékokat küldtek az orosz csapatok által az ország északi területein elkövetett háborús bűncselekményekről – közölte a lappal egy, a belső tárgyalásokat jól ismerő diplomata.

Ám egyelőre nincs konszenzus az új csomag minden részletét illetően, noha az EU vezetése arra törekszik, hogy már ezen a héten előterjesszen egy sor korrekciós intézkedést. Néhány tagállam – köztük Németország – ellenzi, hogy szankciókkal sújtsák Oroszország energiaszektorát, tengeri kereskedelmét és más kulcsfontosságú iparágait, márpedig az uniós szankciókhoz egyhangú támogatásra van szükség.

Az uniós tagállamok vezetői most arról vitáznak, hogy milyen lépések tennének szükségessé egy újabb és teljesebb szankciócsomagot. Egyesek továbbra is úgy érvelnek, hogy ilyen intézkedéseket csak akkor kellene megvizsgálni, ha Oroszország vegyi fegyvereket vetne be vagy elfoglalna egy nagyvárost – mondta három diplomata, akik neveik elhallgatását kérték, mivel a tárgyalások zárt ajtók mögött zajlanak.

Más államok szerint a Kijev közelében található Bucsában és más helyeken történt események elégségesek ahhoz, hogy intézkedést indokoljanak. Az egyik diplomata szerint még az asztalon lévő friss intézkedések sem elégségesek a potenciális háborús bűncselekmények mértékét tekintve.

Mateusz Morawiecki

Kaja Kallas észt miniszterelnök szerint az “erős uniós szankciók” ötödik körének a lehető leghamarabb meg kell születnie, Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök pedig felszólította az EU vezetőit, hogy minél hamarabb tartsanak rendkívüli csúcstalálkozót a bucsai események megvitatására, és kijelentette, hogy a blokknak haladéktalanul meg kell szakítania minden kereskedelmi kapcsolatot Oroszországgal.

Ukrajna azzal vádolja az orosz katonákat, hogy fegyvertelen civileket öltek meg, és a tisztviselők szerint az orosz csapatok távozása után több száz holttestet találtak Bucsában.

Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij elnök tanácsadója több fotót is közzétett (csak erős idegzetűek kattintsanak) a Twitteren halott emberekről, néhányuknak a keze is hátra volt kötve. Zelenszkij elnök szintén megerősítette a vádakat, miszerint Oroszország népirtást követ el Ukrajnában, és a CBS Face the Nation című műsorában azt mondta, hogy polgárait “elpusztítják és kiirtják“.

Dmitrij Peszkov

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elutasította a háborús bűnökre vonatkozó állításokat. “Szabad szemmel is világos, hogy rengeteg hamisítvány és megrendezett felvétel van” – mondta Peszkov, amikor arra kérték, hogy kommentálja az ukrán tisztviselők által közzétett képeket. Az orosz védelmi minisztérium a honlapján közzétett nyilatkozatában “provokációnak” nevezte az ukrán vádakat.

Annalena Baerbock német külügyminiszter Twitter-bejegyzésben közölte, hogy mindenkit, aki háborús bűnökért felelős, felelősségre kell vonni, és a szankciókat meg fogják szigorítani.

Olaf Scholz

Olaf Scholz kancellár vasárnap Berlinben újságíróknak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy Németország és szövetségesei a következő napokban “további intézkedésekről” fognak megállapodni Oroszországgal szemben. Részleteket nem közölt, és nem említette az orosz gáz-, olaj- és szénimportot, amelyre Németország nagymértékben támaszkodik.

Putyin és támogatói meg fogják érezni a hatását, és mi továbbra is fegyvereket bocsátunk Ukrajna rendelkezésére, hogy meg tudja védeni magát az orosz invázióval szemben” – mondta Scholz.

Az eddig bevezetett nyugati szankciók orosz gazdaságra gyakorolt hatásairól ide kattintva olvashat bővebben.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.