Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Sokan kínai gazdasági nyomulást vizionáltak Oroszországban, de eddig visszaesett a forgalom
No menu items!

Sokan kínai gazdasági nyomulást vizionáltak Oroszországban, de eddig visszaesett a forgalom

Kína elsősorban elektronikai berendezéseket, gépeket és járműveket ad el Oroszországnak. Illusztráció: Bigstock

Kína Oroszországba irányuló exportja márciusban visszaesett, miközben a más országokba irányuló szállítások gyorsan nőttek. Ez azt jelzi, hogy a kínai vállalatok óvatosabbá váltak az Oroszországgal folytatott kereskedelemben, miután Putyin elnök invázóit indított Ukrajna ellen.

A hivatalos adatok szerint a kínai cégek márciusban 3,8 milliárd dollár értékben adtak el árukat Oroszországba, ami 7,7 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. Ez volt a legalacsonyabb összeg 2020 májusa óta, amikor a globális kereskedelmet súlyosan érintette a Covid-járvány kitörése.

A két nemzet még az ukrajnai invázió előtt – amikor Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin elnökök találkoztak – kijelentette, hogy barátságuknak nincsenek határai, sőt Kína a háború kitörése után is megerősítette, hogy változatlanul fenntartja a kereskedelmi kapcsolatokat Oroszországgal.

Azonban az Oroszországgal szemben bevezetett, egyre szigorodó nyugati szankciók, az orosz valuta zuhanása és az Egyesült Államok arra irányuló erőfeszítései, hogy Oroszország ne használhassa a dollárt, valószínűleg arra késztették a kínai cégeket, hogy visszafogják az exportot.

Ezzel szemben márciusban az Oroszországból származó behozatal 26,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami valószínűleg az emelkedő nyersanyagáraknak is köszönhető. Kína főként olajat, gázt, szenet és mezőgazdasági termékeket vásárol Oroszországtól, valamint elektronikai berendezéseket, gépeket és járműveket ad el. A márciusban a határon átmenő tényleges áruforgalomra vonatkozó részleteket a hónap folyamán hozzák nyilvánosságra.

Kína márciusban 188 ezer tonna cseppfolyósított földgázt kapott Oroszországtól, ami az egy évvel korábbi 273 ezer tonnához képest kevesebb a Bloomberg adatsora szerint. És bár 2019 óta Kína folyamatosan növeli az Oroszországból származó gázimportot, ez a mennyiség kevesebb mint 11 százaléka annak, amit márciusban a fő beszállító Ausztráliából importált.

A márciusi import elsősorban az oroszországi szezonális csőkarbantartási munkálatok és a koronavírus újbóli megjelenése miatt csökkenhetett, de a nyáron valószínűleg a 2021-es 10 milliárd köbméterről 13 milliárd köbméterre fog emelkedni, hogy a Gazprom 2024-re elérje a 38 milliárd köbméteres teljes kapacitást.

A hivatalos adatok szerint 2021-ben Kína és Oroszország teljes kereskedelme 36 százalékkal 147 milliárd dollárra nőtt, és a nemzetek vezetői februári találkozójukon megállapodtak abban, hogy ezt 250 milliárd dollárra növelik.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A hazai bükkösöket fel kell készíteni a klímaváltozásra

A gazdasági mellett Magyarországon a bükkösöknek kiemelkedő természetvédelmi jelentősége van.

Tetőt fednek fiatalon – bádogosok aranyérme

A magyar csapatok eredményei azt üzenik a fiataloknak, hogy érdemes szakmát tanulni.

Aknázzuk ki a digitalizációban rejlő lehetőségeket

A VP-s pályázat folytatásaként 2025-ben ismételten megjelenik a 100 milliárd forint keretösszegű felhívás mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatására.

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A panellakások bérlése a fővárosban 100 ezer forinttal, a vidéki városoknál pedig 70 forinttal olcsóbb a téglalakásoknál.
Hirdetés

Hírek

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...