Hirdetés
Kezdőlap Hírek A szerb kormány csatlakozna az EU-hoz, a szerbek nem
No menu items!

A szerb kormány csatlakozna az EU-hoz, a szerbek nem

A szerbek többsége elutasítaná az Európai Uniós tagságot – derül ki abból a felmérésből, amely szerint a szerbek továbbra is Oroszország és Vlagyimir Putyin elnök mellett állnak, noha a szerb kormány szeretne csatlakozni a blokkhoz.

A belgrádi Demostat közvélemény-kutató cég június 13-22. között végzett felmérése szerint a szerbek 51 százaléka az uniós tagság ellen szavazna egy országos népszavazáson, míg 34 százalékuk mellette voksolna. Mintegy 11 százalék mondta, hogy nem venne részt egy ilyen szavazáson, 4 százalék pedig bizonytalan volt.

Miközben Alekszandar Vucsics szerb elnök azon fáradozik, hogy előrevigye az ország EU-hoz való csatlakozásról szóló tárgyalásokat, a számok nagy szakadékot mutatnak a szerb közhangulat és az Oroszországgal kapcsolatos uniós nézetek között. A Kreml ukrajnai inváziójával kapcsolatban megkérdezettek csaknem kétharmada szerint a NATO nagyrészt hibás, míg körülbelül 10 százalékuk szerint Oroszország nagyrészt vagy teljesen hibás.

“Az álláspontok szöges ellentétben állnak a legtöbb európai ország nézeteivel”

– mondta Szrecsko Mihailovics, a Demostat vezető kutatója újságíróknak, amikor szerdán Belgrádban bemutatta a felmérés eredményeit. A felmérésben mintegy 1200 válaszadót kérdeztek meg.

Alekszandar Vucsics

Szerbia hagyományosan szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal. Vucsics óvatos egyensúlyra törekedett: az ENSZ-ben elítélte az ukrajnai inváziót, de nem fogadta el az Oroszország elleni uniós szankciókat. Előrehaladt az Oroszországgal kötendő energiaügyi megállapodással, miközben támogatja az uniós tagságot.

A szerbek által kedvelt világvezetők listáján is Putyin állt az élen. Az orosz vezető az első helyen végzett, 40 százalék mondta, hogy magasra értékeli őt. A második helyen Hszi Csin-ping kínai elnök állt 12 százalékkal, míg a francia Emmanuel Macron 11 százalékot kapott.

Olaf Scholz német kancellár, Recep Tayyip Erdogan török elnök és Mario Draghi olasz miniszterelnök egyenként 3-5 százalék közötti értéket kaptak, a többiek pedig kevesebb mint 2 százalékot. A megkérdezettek csaknem ötödének nem volt véleménye.

Oroszország fenntartotta pozícióját Szerbiában azzal, hogy támogatta az országot Koszovó elismerésének elutasításában. A Koszovóval való kapcsolat rendezése továbbra is feltétele Szerbia uniós törekvéseinek, bár a felmérés szerint a szerbek 64 százaléka azt mondta, hogy ebbe soha nem fog belemenni. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.