Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Negatívra rontotta Magyarország kilátását az S&P
No menu items!

Negatívra rontotta Magyarország kilátását az S&P

kilátások. Megerősítette a Standard-Poor

Negatívra módosította az eddigi stabilról Magyarország osztályzatának kilátását az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő ugyanakkor változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot: a cég megerősítette a devizában és hazai valutában fennálló, rövid és hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek “BBB/A-2” szintű, befektetési kategóriás minősítését.

Az S&P Global Ratings szerint az osztályzati kilátás péntek éjjel Londonban bejelentett módosítását külső kockázatok – köztük az EU-folyósítások esetleges csökkentése, a beérkező földgázmennyiség potenciális visszaesése – indokolják, mivel ezek megterhelhetik a magyar gazdaság növekedési kilátásait és veszélyeztethetik a koronavírus-járvány utáni költségvetési konszolidációt.

Az S&P szerint emellett az emelkedő bér- és árinfláció, a kilengésekre hajlamos forintárfolyam, valamint a hitelköltségekre ható, felfelé irányuló nyomás is szűkítheti a kormány szakpolitikai rugalmasságát.

A cég szerint a negatív kilátás azt jelenti, hogy legalább egyharmados az esélye a magyar szuverén osztályzat leminősítésének a következő két évben, abban az esetben, ha Magyarország gazdasági és költségvetési profilja az S&P Global Ratings alapeseti előrejelzésénél számottevően nagyobb mértékben romlana.

A hitelminősítő elemzése szerint romolhat a magyar adósbesorolás például abban az esetben, ha az Európai Unió folyósításai jelentősen késnek vagy komoly mértékben csökkennek, vagy ha érdemben szűkül az ország energiaellátása, különös tekintettel arra, hogy magas Magyarország függése az Oroszországból érkező importtól.

Az S&P Global Ratings szerint mindkét fejlemény érezhetően gyengítheti Magyarország gazdasági kilátásait, és ennek következményeként a kormány eltérhet a jelenlegi költségvetési konszolidációs stratégiától.

A cég ugyanakkor közölte: stabilra javíthatja vissza a magyar adósbesorolás kilátását, ha a külső nyomások kezelhetők maradnak, lehetővé téve a gazdasági növekedés helyreállását és a költségvetési eredmények javulását az S&P 2025-ig terjedő előrejelzési időszakában.

A hitelminősítő kiemelte: jelenlegi alapeseti előrejelzése az, hogy Magyarország és az EU megállapodásra jut, és így lehetővé válik a folyósítások nagy részének átutalása a helyreállításra és az ellenállóképesség javítására szolgáló európai uniós pénzügyi eszközből (RRF), miután a kormány engedményeket ajánlott közbeszerzési eljárások, a bírósági reformok és az energiapolitika terén.

Az S&P Global Ratings közölte: előrejelzése szerint a 2023-2025-ös időszakban a magyar hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 4 százalékának megfelelő EU-folyósítás érkezhet az országba. E finanszírozások késése vagy elmaradása ugyanakkor jelentős hatást gyakorolna a cég által a magyar gazdasági növekedésre, az államháztartási egyenlegre és a külső mérőszámokra érvényben tartott előrejelzésekre a következő négy évben – fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.

A cég prognózisa szerint az erőteljes hazai kereslet hatására a magyar hazai össztermék az idei év egészében 5,1 százalék körüli ütemben növekedhet reálértéken, jövőre azonban a növekedési ütem várhatóan 2 százalék környékére lassul.

Az S&P Global Ratings alternatív forgatókönyve alapján ugyanakkor a magyar GDP-érték jövőre visszaeshet, ha hirtelen leállna a földgázimport és/vagy csökkennének az EU-finanszírozások.

A hitelminősítő szerint ha az energiaellátási kockázatok nem materializálódnak, a magyar gazdaság növekedési üteme 2023 után visszatérhet a 3 százalékhoz közeli szintekre.

A cég várakozása szerint a magyar konszolidációs erőfeszítések elégségesnek bizonyulnak a nettó államadósság mérsékelt ívű csökkentéséhez az előrejelzési távlaton belül, bár a likvid eszközök kiszűrésével számolt nettó adósság 2025-ig a GDP-érték 64 százaléka körüli szinten marad.

Az S&P Global Ratings a globális hitelminősítők közül egyedüliként tartja számon negatív kilátással a magyar államadósság-besorolást, a Moody’s Investors Service és a Fitch Ratings egyaránt stabil kilátást tart érvényben a magyar szuverén osztályzatokra.

A Fitch a múlt hónap végén erősítette meg változatlan stabil kilátással Magyarország devizában denominált hosszú futamidejű államadóság-kötelezettségeinek “BBB” szintű, ugyancsak befektetési ajánlású osztályzatát, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar gazdaság szerkezeti mérőszámai erőteljesek a hasonló besorolású többi ország strukturális mutatóival összevetve, és az elmúlt időszakot stabil gazdasági növekedés jellemezte.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.