A négy németországi átviteli rendszerüzemeltető egyike, az Amprion véleménye szerint az ellenőrizetlen áramkimaradástól való félelem túlzó. Télen azonban lehetséges az úgynevezett “load shedding”, vagyis a fogyasztók ellenőrzött, óránkénti lekapcsolása az ellátásról.
Mi történik, ha az erőművek és a szélturbinák termelése nem tud lépést tartani a télen növekvő áramfogyasztással? Elképzelhető, hogy ez ellenőrizetlen, nagymértékű áramkimaradásokhoz, más néven áramszünetekhez vezethet?
Most a négy nagy német átviteli hálózatüzemeltető egyike szólalt meg a vitában a Twitteren keresztül. A közösségi oldalon az Amprion azt írja, hogy áramszünet esetén “az elektromos hálózat kontrollálatlanul összeomlik, és a kontinentális Európa nagy részén nem lesz többé áram“. Ilyen forgatókönyv azonban nem várható. Ezt stressztesztek is megerősítették – közölte a vállalat a Spiegel beszámolója szerint.
Az energiaellátás biztonságára vonatkozóan különböző forgatókönyveket is készítettek. “Még a legrosszabb forgatókönyv esetén sem kell áramkimaradásra számítani” – állítja a vállalat. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden rendben van. Télen az elektromos hálózatban is lehetnek zavarok. Az Amprion “rendkívül feszült ellátási helyzetre” számít.
Amennyiben ilyen helyzet állna elő, és az elektromos hálózat stabilizálásának más lehetőségei nem lennének, “az utolsó megoldás a szabályozott terheléslekapcsolás lenne“. Ez azt jelenti, hogy a hálózatüzemeltetők bizonyos fogyasztókat – vállalatokat, de magánfogyasztókat is – ellenőrzött módon, meghatározott ütemben leválasztanának a hálózatról. Az Amprion szerint ez “óránként” és “megkülönböztetés nélkül” fog történni. Vagyis nem tesznek különbséget a vállalatok és a magánháztartások között.
Az áramkimaradással ellentétben azonban ez az úgynevezett “terheléscsökkentés” regionálisan és időben korlátozott lesz, és a hálózatüzemeltetők is könnyen ellenőrizhetik.