Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában
No menu items!

Egyre borúlátóbb az üzleti szektor, különösen Európában

Egyre borúlátóbban ítélik meg a  globális vállalati szektor szereplői a világgazdasági kilátásokat, és különösen Európában komor a hangulat – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics negyedik negyedévi globális felmérésében.

A ház 229 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.

Az Oxford Economics keddi beszámolója szerint az üzleti vállalkozások csaknem háromnegyedének – 54 százalékuknak valamelyest, 19 százalékuknak jelentősen – romlottak a jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozásai.

A vizsgálat résztvevőinek idei előrejelzései valamelyest javultak ugyan – a vállalatok prognózisainak középértéke az előző felmérésben kimutatott 1,9 százalék helyett most 2,1 százalékos globális GDP-növekedést valószínűsít 2022-re -, de még ez is 1,5 százalékponttal alacsonyabb az Ukrajna elleni orosz invázió előtti várakozásoknál.

A jövő évi világgazdasági növekedéssel kapcsolatos várakozások ugyanakkor számottevő mértékben gyengültek:

az Oxford Economics friss negyedéves felmérésébe bevont üzleti nagyvállalkozások előrejelzéseinek középértéke az előző vizsgálat résztvevői által várt 1,8 százalék helyett immár csak 1,4 százalékos globális növekedést valószínűsít 2023 egészére.

Ezzel együtt romlottak az inflációs várakozások is: a ház vizsgálatában részes üzleti vállalkozások átlagosan 5,6 százalékos világgazdasági szintű fogyasztói inflációt várnak 2023-ban, egy teljes százalékponttal magasabbat, mint a negyedévvel ezelőtti felmérés résztvevői.

A romló globális kondíciók miatt más nagy londoni házak is a korábbiaknál számottevően komorabb előrejelzéseket adnak a világgazdaság jövőre várt teljesítményére.

A Moody’s Investors Service szintén kedden Londonban ismertetett éves előrejelzésében közölte, hogy negatív  hitelképességi kilátást adott 2023-ra a világgazdaság egészének, mivel – jóllehet az infláció várhatóan lassulásnak indul jövőre – az élelmiszer- és az energiaárak továbbra is magasak lesznek, hátráltatva a globális növekedést.

A nemzetközi hitelminősítő az idén még 3 százalékos, jövőre azonban 1,7 százalékra lassuló globális GDP-növekedéssel számol reálértéken.

A Moody’s kiemeli, hogy az ukrajnai háború kezdete előtt, februárban kiadott előző prognózisa Közép- és Kelet-Európában a térségi szintű hazai össztermék átlagosan 4,5 százalékos bővülését valószínűsítette 2023-ra, most összeállított új előrejelzése szerint azonban az országcsoport GDP-növekedési átlaga 1,3 százalék lesz jövőre.

Nyugat-Európában a hitelminősítő 2023-ban átlagosan 0,4 százalékos egész éves GDP-visszaesést vár a korábbi előrejelzésében szereplő 1,9 százalékos növekedés helyett.

A Moody’s összességében szintén Európában várja a legnagyobb mértékű lassulást, tekintettel az orosz fölgáz- és nyersolajszállítások csökkenésére és az ebből eredő magas energiaárakra.

A ház jövőre az amerikai gazdaságban is mindössze 0,4 százalékos egész évi GDP-bővüléssel számol.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.