– Meggyőződésem, hogy építőanyag-gyártóként a mi küldetésünk több annál, hogy kiváló minőségű termékekkel lássuk el a piacot. Legalább ennyire fontos az, hogy a lehetőségünkre álló minden eszközzel oktassuk, segítsük a megrendelőket és a kivitelezőket, hogy a lehető legjobb épületeket építsék fel – fejti ki Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgatója, aki a közelmúltban vehette át az idei “Év Építőipari Személyisége” díjat.
A szakember, aki több, mint 30 éve áll a Mapei Kft. élén, az elmúlt évtizedek alatt négyfős cégből fejlesztette 33 milliárd forint árbevételű, 246 főt foglalkoztató vállalattá a társaságot. Mindeközben a kezdetektől arra törekszik, hogy a Mapei képezze és inspirálja a mesterembereket és az építőanyag kereskedőket azért, hogy azok, a megrendelők által megálmodott épületek tökéletes kivitelezését megvalósítsák.
Ezt szolgálja a Mapei tudásmegosztási programja is, amely évente több ezer részvevő – diákok, szakemberek, építőanyag kereskedők, tervezők – számára biztosít szakmai képzéseket. Markovich Béla emellett megalapította a Magyar Építőipari Szakemberek Közösségét, amely mára Magyarország egyik legnagyobb szakmai szervezetévé fejlődött.
A szakember, aki 2024-ben már több jelentős szakmai elismerést kapott most, a Portfolio és a Market Építő Zrt. által közösen alapított “Év Építőipari Személyisége” díj kapcsán, kifejtette: „Azért tartom az egyik legértékesebb díjnak, mert ezt alapvetően olyan generálkivitelezőknek adják, akik valamilyen különleges épületet hoztak létre és a hattagú szakmai zsűri ennek ellenére most mégis rám szavazott” – mondja a cégvezető. A díj indokolásában pedig Koji László az ÉVOSZ elnöke azt emelte ki, hogy Markovich Béla önmaga, illetve a mikro- és kisvállalkozások folyamatos támogatásában éllovas cége, valamint kollégái sokat tesznek az építőipar hatékonyságának javítása érdekében.
„Amivel a termékeinknél többet adunk, az az, hogy az általunk nyújtott szakmai támogatás nem csak a termékeinkhez kapcsolódik, hanem az egész szakmát átöleli, egyrészt azért, hogy segítsünk a kóklerek kiszűrését, másrészt azért, hogy a jól képzett szakemberek a mi termékeinkkel a lehető legjobb minőségű munkát tudják elvégezni. Ahhoz pedig, hogy ez a folyamat fenntartható legyen, a jövőre is gondolva igyekszem mindent megtenni a szakma népszerűsítéséért és az építőipar elismeréséért.”
Markovich Béla hozzátette, a Mapei a 2024-es évre 16%-os forgalomnövekedést tervez, amitől most időarányosan 6-7 %-al van elmaradva.
„Számukra ez nem okoz problémát mert sohasem rövid távon gondolkodunk. A tapasztalatok alapján tudjuk, hogy annak a segítségnek amit az építtetőknek és a kivitelezőknek adunk, idővel mindig megjön az eredménye és végül képesek leszünk elérni a tervezett közel 40 milliárdos árbevételt. Ehhez az egész ágazatnak komoly segítséget nyújthat a kormány által most meghirdetett, az 1990 előtt épült házakra vonatkozó otthonfelújítási támogatási rendszer, ami meggyőződésünk szerint a közvetlen cél, az energetikai felújítás mellett olyan plusz megrendeléseket hozhat az ágazatnak, ami hozzájárulhat az építőipari piac dinamizálásához”- elemez a cégvezető. Hozzátéve: a Mapei külön program kidolgozásával segíti a pályázókat abban, hogy a kormány által biztosított támogatásokon felül további megtakarításokat érjenek el.
Érsek M. Zoltán