Kezdőlap Építőipar Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre
No menu items!

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

Illusztráció: Bigstock

A lakáspiacot most élénk keresleti környezet jellemzi, ez 2025-ben fokozódhat, elsősorban a befektetési célú lakásvásárlások irányából – mondta a Magyar Nemzeti Bank osztályvezetője szerdán online sajtótájékoztatón.

Winkler Sándor a jegybank legfrissebb lakáspiaci jelentése alapján közölte, az idén folytatódott a lakáspiacot meghatározó makrogazdasági fundamentumok kedvező alakulása. Példaként a magas foglalkoztatottságot, a kétszámjegyű bérdinamikát, az ismét emelkedő reáljövedelmeket, és ezekkel együtt a fogyasztói bizalom fokozatos javulását említette.

A szakember szerint a tavalyi év nagyon alacsony tranzakció száma nyomán elhalasztott kereslet is megjelenhetett idén a lakáspiacon.

Winkler Sándor elmondta, hogy 2024 harmadik negyedévében éves összevetésben 16 százalékkal bővült a lakáspiaci tranzakciók száma országosan. A legnagyobb mértékű, 31 százalékos emelkedést a vizsgált időszakban Budapesten tapasztalták.

Hozzátette, hogy idén a második negyedévben még 9 százalékos éves lakásár-növekedés az előzetes számításaik szerint a harmadik negyedévben országosan 13, Budapesten pedig csaknem 15 százalékra gyorsulhatott.

Jelezte ugyanakkor, hogy a lakáspiaci túlértékeltség szintje a 2023 második negyedévében mért 23 százalékról jelentősen, 11,2 százalékra mérséklődött 2024 második negyedévére. Ez főként a lakásberuházások visszaesésével, valamint az alacsonyabb hitelkamatok mellett elérhető nagyobb hitelösszegekkel, ezek keresletbővítő hatásával magyarázható.

Winkler Sándor kitért a lakáshitelezés bővülésére is: idén január és augusztus között a kihelyezett lakáshitelek szerződésszáma csaknem 50 százalékkal, a volumen pedig csaknem 150 százalékkal nőtt.

Utóbbihoz az átlagos hitelösszegek növekedése is hozzájárult, ugyanis a piaci alapú, használt lakás vásárlására fordított hitelek átlagos összege a tavalyi 13 millió forintról idén augusztusra 18,5 millióra nőtt.

Az MNB osztályvezetője beszámolt arról is, hogy a csok plusz programban az érintettek idén január és augusztus között mintegy 7400 szerződést kötöttek 192 milliárd forint értékben. A szerződések 80 százalékát használt lakás vásárlására kötötték a családok.

Az építőipart tavalyhoz hasonlóan továbbra is korlátozza az építőipari munkák iránti elégtelen kereslet, ez pedig visszatükröződik a lakásépítések visszafogott számában is – mutatott rá az osztályvezető. Ezért idén az egész évet tekintve mintegy 16 ezer új lakás átadására számítanak, ami tavalyhoz képest 13 százalékos csökkenés, és mivel a lakáskínálat csak lassan tud reagálni a megnövekedett keresletre, ezért 2025-ben is csak nagyon enyhe bővülésre számítanak – mondta.

Jelezte, hogy az erősödő kereslet már a fővárosi új építésű lakások piacán is jelentkezik, ahol az átlagos négyzetméterár idén a harmadik negyedévben már 1,53 millió forintot tett ki, ami éves szinten csaknem 5 százalékos, negyedéves alapon 1,4 százalékos bővülés.

Winkler Sándor felhívta a figyelmet arra, hogy jövőre érdemi források áramolhatnak a lakossági megtakarítások irányából a lakáspiacra. Részben annak köszönhetően, hogy a kormány javaslata alapján 2025-ben átmenetileg az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások adómentesen felhasználhatóak lesznek a lakáscélra, egyebek mellett az önerőből történő lakásvásárlásra, hiteltörlesztésre, felújításra. A pénztári átlagos alacsony megtakarítási összegek miatt inkább a lakásfelújítási és a hiteltörlesztési célok dominálhatnak majd – vélekedett az MNB osztályvezetője.

Winkler Sándor szólt a rövid távú lakáskiadásról is, amit az elmúlt időszakban több korlátozó intézkedés is érintett. Rámutatott, hogy a rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik. Budapest egészét tekintve azonban a rövid távra kiadott lakások aránya mindössze 1,6 százalékos, szemben a hosszú távra kiadott albérletek csaknem 15 százalékos arányával. (MTI)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Drasztikus átalakítás jöhet a magyar családi cégeknél

Cégstruktúra mint versenyelőny: Hogyan segíti a tudatos vállalati struktúra a növekedést és a kockázatkezelést?

Tökéletes Halloween Pécsen – egész napos boszorkányos kaland a Zsolnay Negyedben!

A pécsi Zsolnay Negyed idén is hátborzongató, ugyanakkor varázslatos kalandokkal várja a látogatókat október 31-én, Halloween napján.

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Kulcs elismerést

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Key (Kulcs) elismerést, amely a hotelek kiválóságának mérésére szolgál - közölte a Michelin csoport.

Felkészült a fűtési szezonra az MVM

Az MVM a téli hónapokban is szavatolja a lakosság számára a biztonságos energiaellátást; a földgáztárolókban elegendő készlet áll rendelkezésre, és a társaság a tavaszi-nyári időszakban folyamatos hálózatfejlesztésekkel készült a szezonra.
Hirdetés

Hírek

Drasztikus átalakítás jöhet a magyar családi cégeknél

Cégstruktúra mint versenyelőny: Hogyan segíti a tudatos vállalati struktúra a növekedést és a kockázatkezelést?

Tökéletes Halloween Pécsen – egész napos boszorkányos kaland a Zsolnay Negyedben!

A pécsi Zsolnay Negyed idén is hátborzongató, ugyanakkor varázslatos kalandokkal várja a látogatókat október 31-én, Halloween napján.

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Kulcs elismerést

Magyarországon 13 szálláshely kapott Michelin Key (Kulcs) elismerést, amely a hotelek kiválóságának mérésére szolgál - közölte a Michelin csoport.

Felkészült a fűtési szezonra az MVM

Az MVM a téli hónapokban is szavatolja a lakosság számára a biztonságos energiaellátást; a földgáztárolókban elegendő készlet áll rendelkezésre, és a társaság a tavaszi-nyári időszakban folyamatos hálózatfejlesztésekkel készült a szezonra.

Vegyesen nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Vegyesen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön. Londonban a FTSE index 0,37 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX index 0,10 százalékkal, a CAC-40 index pedig 0,09 százalékkal erősödött a kereskedés kezdetén.

Megkezdte munkáját az Erdészeti Klímaadaptációs Fórum

A fórum alakuló ülésén létrejött 8 munkacsoportban közel száz szakértő vett részt, köztük gyakorlati erdőgazdálkodók, kutatók, oktatók, természetvédelmi és vízügyi szakemberek, igazgatási szereplők és az érdekképviseletek.

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról a monetáris tanács szeptemberben

Egyhangúlag szavazta meg az alapkamat szinten tartását a Magyar...

Bécs a legbarátságosabb város Európában

A bécsi "Grant", avagy bécsi zsémbesség, vagy bécsi morgolódás mostanra a város sajátos bájának részévé vált, és úgy tűnik, ez a látogatóknak is tetszik.
Hirdetés

Gazdaság

Oda az MBH kapcsolat, de marad a régi gondoskodás

Megújul a Gondoskodás Egészség- és Nyugdíjpénztár – megszűnik az MBH-val való együttműködés A mai nap első híre az volt, hogy az MBH Bank felülvizsgálta és...

Csodánkra jár a világ: a vagyonosodás tempójában világcsúcs ütemet diktálunk, a Blochamps prognózisa már 2019-ben előre látta

A Blochamps Capital szakembere arra figyelmeztet, hogy a hazai vagyonosodás üteme nemzetközi összevetésben is kiemelkedő

Fiatalok tízezrei adósodtak el 2025 első felében – több százan máris bajba kerültek

A munkáshitelek rövid időn belül megugró aránya a késedelmes állományon belül azt sejteti, hogy a konstrukció sérülékeny ügyfélkört vonz, így a gyors felfutás mellett gyorsan a törlesztési nehézségek válhatnak a legfőbb problémává.

A kockázatkezelés nem játék, de tanulhat a sakkból – öt párhuzam a tábla és a tőkepiacok között

A 2008-as pénzügyi válság óta a kockázatkezelés a banki működés egyik legfontosabb területévé vált. Ma már nemcsak arról szól, hogy egy intézmény megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, hanem arról is, hogy előre felkészüljön szélsőséges forgatókönyvekre és biztosítsa a pénzügyi szektor hosszú távú stabilitását.