Kezdőlap Gazdaság Rekord az idei globális vállalati kötvénykibocsátás
No menu items!

Rekord az idei globális vállalati kötvénykibocsátás

Rekordot döntött a globális vállalati szektor idei kötvénykibocsátásainak értéke a hatalmas befektetői kereslet és az alacsony hitelköltségek környezetében.

A Londoni Értéktőzsde (LSE) és a Financial Times (FT) londoni üzleti napilap szombaton ismertetett közös kimutatása szerint 2024-ben 7930 milliárd dollár értékű új vállalati kötvény jelent meg a globális finanszírozási piacokon, harmadával több, mint tavaly.

A jelenség fő okai közé tartozik az FT/LSE-elemzés szerint az, hogy az erőteljes befektetői kereslet még az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és más központi bankok kamatcsökkentési ciklusainak kezdete előtt lenyomta a globális vállalati szektor hitelpiaci finanszírozási költségeit.

A biztonságos államkötvényekhez képest is olcsó piaci finanszírozás már az amerikai elnökválasztás előtt arra késztette a vállalatokat, hogy hozzák előre idei kötvénykibocsátásaikat, elkerülve az esetleges piaci felfordulásokat, de amikor Donald Trump volt amerikai elnök újbóli átütő győzelme után is tovább szűkültek a kockázati felárak, egyes vállalatok már a jövő évi hitelfinanszírozási igényeiket is idejekorán bebiztosították – áll az elemzésben.

Az FT/LSE-tanulmány szerint a befektetési ajánlású hitelminősítői besorolással ellátott amerikai vállalatok kötvénykibocsátásainak átlagos felára az irányadó amerikai kincstárjegy felett – az ICE BofA Index alapján – alig 0,77 százalékpontra csökkent az elnökválasztás után, és ez a legszűkebb kockázati felár az 1990-es évek óta.

A magas hozamú – vagyis spekulatív besorolású – vállalatok hitelpiaci finanszírozási költségei november közepe óta emelkedtek, de így is csaknem 17 évi mélységekben járnak – áll a Londoni Értéktőzsde és a Financial Times közös kimutatásában.

A kötvénykibocsátási ügyletek lendületét a nagy londoni elemzőházak friss felmérései által jelzett romló globális üzleti hangulat sem törte meg.

Az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics idei negyedik negyedévi befektetői vizsgálatában kimutatta, hogy a globális üzleti szektor vállalatainak 56 százaléka borúlátóbban ítéli meg a következő két év világgazdaság növekedési kilátásait, mint az előző felmérés idején.

Az Oxford Economics kiemelte, hogy az utóbbi két évben most a legmagasabb azoknak az üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek két felmérés között borúlátóbbá váltak.

A ház világszerte 156 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A reprezentatív felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Új vezérigazgató a Bosch Rexroth Kft.-nél

A budapesti székhelyű hajtás- és vezérléstechnikai gyártó a német Bosch csoport 8 magyarországi tagvállalatának egyike, 133 dolgozót foglalkoztat.

A kormányzati szektor GDP-arányos hiányáról

A bruttó állóeszköz-felhalmozás 214 milliárd forinttal, 10,3 százalékkal, a folyó termelőfelhasználás 57 milliárd forinttal, 1,2 százalékkal, a kormányzati szektor egyéb kiadásai 438 milliárd forinttal, 7,9 százalékkal maradtak el a 2023 azonos időszakitól.

13 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma

Tavaly 110 960 használt személyautót regisztráltak, ami 5 százalékos növekedés az előző évhez képest.

4 millió 679 ezer volt a foglalkoztatottak száma

A férfiak esetében a munkanélküliek száma 120 ezer volt, munkanélküliségi rátájuk 0,3 százalékponttal, 4,6 százalékra nőtt.

Hírek

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Devizapiac – Minimálisan gyengült a forint hétfő reggel

Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

A forint reggel óta tovább erősödött

Az euró a csütörtök reggeli 1,0398 dollár után magasabban, 1,0402 dolláron állt.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama szerda reggel

Az euró 411,14 forintra erősödött 7 órakor a kedd esti 410,82 forintról.

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Gazdaság

Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel a Budapesti Értéktőzsdén

Az elmúlt 25 év legnagyobb magyarországi nyilvános részvénykibocsátását (IPO) hajtotta végre a Gránit Bank - mondta Hegedüs Éva, a Gránit Bank Nyrt. alapító tulajdonosa,...

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.