Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág MNB: megélénkült a vállalatok hitelfelvételi kedve
No menu items!

MNB: megélénkült a vállalatok hitelfelvételi kedve

A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint tavaly megélénkült a vállalatok hiteligénylése, december végén a nem pénzügyi vállalatok hiteladóssága a belföldi pénzintézetekkel szemben 7455 milliárd forintot tett ki, ami 959 milliárddal – 14,8 százalékkal – több az egy évvel korábbinál, míg az előző évben 9,5 százalék, 564 milliárd forint volt az emelkedés. 

A vállalati hiteladósság növekménye nagyjából egyenletesen oszlik meg az egy évesnél rövidebb lejáratú, alapvetően  folyószámlahitel-adósság és a legfeljebb ötéves, valamint az öt évnél hosszabb lejáratú beruházási hitelek között. Arányaiban legnagyobb, 18,4 százalékos növekedést az egy évesnél hosszabb, legfeljebb ötéves lejáratú beruházási hitelek mutatták, amelyek 324 milliárd forinttal 2085 milliárd forintra duzzadtak, míg 2017-ben mindössze 71 milliárd forinttal, 4,2 százalékkal nőttek.

Az ötévesnél hosszabb lejáratú hitelek éves növekedése szerényebb élénkülést mutat a magas bázis miatt, hiszen már 2017-ben is 10,8 százalékkal, 290 milliárd forinttal haladták meg az egy évvel korábbi állományt, tavaly pedig 11,0 százalékkal, 328 milliárd forinttal emelkedett az állományuk, amely december végére 3304 milliárd forintot ért el. Az egy évesnél rövidebb vállalati hitelek állománya 307 milliárd forinttal emelkedett a tavalyi évben, amivel a növekedési üteme a 2017-es 13,0 százalékról 17,4 százalékosra gyorsult. Ezen belül a folyószámlahitelek összege 18,6 százalékkal nőtt.

A folyószámlahitelek átlagos kamata a tavalyi évben 10 bázisponttal 2,25 százalékra emelkedett. Az egy évesnél hosszabb lejáratú  vállalati hitelek kamata átlagosan 99 bázisponttal nőtt egy év alatt, tavaly decemberben 2,39 százalékos volt, ezen belül azonban a legfeljebb öt évre rögzítetett kamatozású, egymillió eurónál kisebb összegű hitelek átlagos kamatlába 119 bázisponttal 4,03 százalékra nőtt.

A vállalatok betétállománya a belföldi pénzintézetekben 1106 milliárd forinttal (14,7 százalékkal) nőtt tavaly az előző évi 923  milliárd forint (14,0 százalék) emelkedés után. A látraszóló és folyószámlabetétek adták a tavalyi növekedés 80,6 százalékát, ami 891 milliárd forintnak és 13,6 százalékos emelkedésnek felel meg, bár 2017-ben 24,6 százalékos emelkedéssel 1298 milliárd forinttal híztak. A lekötött vállalati betétek állománya az előző évi 374 milliárd forintos (27,9 százalékos) csökkenésből tavaly 216 milliárd forintot  (22,3 százalékot) visszaemelkedett a múlt év végére, amivel kétéves csúcsot ért el. /MTI/

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.