Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Május: deficit a folyó fizetési mérlegben
No menu items!

Május: deficit a folyó fizetési mérlegben

Májusban deficitbe fordult a folyó fizetési mérleg és két hónap előzetes adatai alapján a második negyedév többlete minden valószínűség szerint elmarad majd az első negyedévi 1,027 milliárd euró aktívumtól, amely éppen a tavalyi második negyedévet kivéve másfél éve a legmagasabb többlet volt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes havi adataiból.

A folyó fizetési mérleg 36 millió eurós negatív egyenleggel zárta az év ötödik hónapját, miután áprilisban is csak szerény 275 millió euró aktívumot mutatott.

Az ország külső pénzügyi helyzetének alakulását jellemző átfogó mutató, a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből számolt finanszírozási képesség májusban alig 114 millió euró többletet mutatott, mélyen elmaradt az áprilisi 688  eurótól, amiben benne van, hogy az Európai Uniótól befolyt tőketámogatások 152 millió eurónyi összege 271 millió euróval kisebb volt az áprilisinál.

Az április-májusi külső finanszírozási képességet jelző összeg 802 millió euró volt és a második negyedévben minden bizonnyal visszaesik, mind az első negyedévi 2,148 milliárd, mind az egy évvel korábbi 2,131 milliárd euróhoz képest. Az uniós tőketranszferek ezen belül két hónap alatt 574 millió eurót tettek ki, alig felét az első negyedévi 1,113 milliárdnak, de már meghaladták a 2017. második negyedévi 546 millió eurót, és a félévi elszámolások júniusban megdobhatják ezt a tételt.

A reálgazdasági tételek szolidan alakultak a második negyedév első két hónapjában.

Az áruforgalomhoz kapcsolódó fizetési aktívum a májusi 66 millió euróval együtt a második negyedév első két hónapjában 110 millió eurót sem tett ki, ami önmagában még nem zárná ki, hogy a negyedéves adat elérje az előző negyedévi 374 millió eurót, de biztosan meg sem fogja közelíteni a tavalyi második negyedévi 1,162 milliárd eurót.

A szolgáltatások forgalmának havi exporttöbblete májusban 630 millió euró volt, amiből egyedül az idegenforgalom 293 millió euróval részesedett. Ezzel együtt a szolgáltatási szektor aktívuma a második negyedév két első hónapjában 1,329 milliárd, a turizmusé 578 millió euróra emelkedett, amivel reális esély van arra, hogy a negyedéves adat meghaladja az idei első negyedévi 1,784, illetve a tavalyi második negyedévi 1,791 milliárd eurót, amiből a turizmus rendre 626 millió és 813 millió euróval részesedett.

A külföldi befektetők egyedül májusban 915 millió eurónyi jövedelmet vontak ki az országból, amivel a kéthavi adat megközelítette az 1,630 milliárd eurót és arra utal, hogy a negyedéves adat is felülmúlja majd az első negyedévi 2,038 milliárdot és megközelíti, vagy túl is lépi a tavaly második negyedévi 2,523 milliárd eurót, mivel az éves közgyűlések nyereségfelosztási döntései után a második negyedévben kulminál a profitok hazautalása.

A közvetlen működőtőke befektetésekből  származó profitrepatriálás április-májusban 1,279 milliárd euró volt összehasonlítva a tavalyi második negyedévi 1,902 milliárd euróval. A portfolió befektetések jövedelmeiből két hónap alatt 337 millió eurót utaltak haza a külföldi befektetők, amely máris több az idei első negyedévi 252 milliónál és különösen feltűnő, hogy az áprilisi 82 millióról májusban háromszorosára 256 millió euróra ugrott az összege. A tavalyi második negyedévben 588 millió euróval rontotta a folyó fizetési mérleg egyenlegét ugyanez a tétel.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Az üzemanyag-kereskedők önkéntesen csökkentették az áraikat

Emellett a kormány megfontolja az üzemanyag-forgalmazók azon javaslatát, miszerint ne a régiós, hanem a szomszéd országok üzemanyag-átlagára legyen a referenciaérték.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Minden fronton erősített a 30 éves Z(s)eppelin

És miközben az utasok a most nyári, őszi élményekre készülnek, Zsebők Tamás és csapata már a 2025-os programok megtervezésén, megszervezésén dolgozik,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.