Hirdetés
Kezdőlap Autó A cégautó-elszámolás új szabályai, az Áfa-kedvezmény és az NHP
No menu items!

A cégautó-elszámolás új szabályai, az Áfa-kedvezmény és az NHP

A cégautók módosult költségelszámolási szabályai, és az áfa 50 százalékos “könnyítése” mellett az új Növekedési Hitel Program is kedvező változást hozott. Az is egyértelmű, hogy a cégautó munkaerő megtartó szerepe egyre inkább erősödik.

Jelentős áfakedvezmény

A 2019-es év egyik legnagyobb jelentőségű változása az áfa átalakulása, azáltal hogy a céges bérelt, vagy lízingelt autóknál megjelent a bérleti- vagy lízingdíjon felszámított áfa egyszerűsített levonásának lehetősége. Ami azonban nagyon félreérthető, és amit sokan félre is értenek, vagy rosszul értelmeznek. Azt is érdemes tudni, hogy a bérleti- és lízingdíjakra vonatkozó új szabályozás előzményének a korábbi, 2013 óta érvényes céges autók üzemeltetési költségeire vonatkozó előírások tekinthetők. Akkortól ugyanis lehetőség van arra, hogy a céges személygépkocsik üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatást terhelő áfa összegének 50 százaléka pusztán az adóköteles cél igazolásával (és szabályos számla birtokában) levonható. Fontos, hogy e régebb óta létező szabályozás csak az üzemeltetési költségekre vonatkozik, az új szabályok pedig magának a bérbe (lízingbe) vételnek a díját veszik számba.

A 2019-es szabályok értelmében, aki céges autót bérel, vagy lízingel – például operatív, vagy nyíltvégű lízingbe veszi (e kategóriák adóznak az áfa rendszerében bérletként) – és az autót adóköteles gazdasági tevékenység érdekében használja, az a bérleti (lízing-) díjon felszámított áfa 50%-át részletes nyilvántartás (pl. útnyilvántartás) nélkül is levonhatja.

Fontos, hogy részletes nyilvántartás vezetése esetén a levonási arány továbbra is elérheti a 100 százalékot, ez a lehetőség tehát nem változott. A bérleti- vagy lízingdíjakon felszámított áfa összege cégmérettől függően nagyon jelentős tétel lehet: a multiknál éves szinten akár sok tízmillió forintos költséget is jelenthet.

A 2019-es pozitív változás ellenére a korábbi (üzemeltetési költségekre vonatkozó) szabály is változatlanul érvényben marad és az is, hogy az adóalanynak valamilyen módon, mindenképpen igazolnia kell az adóköteles használat arányát.

Újra itt az NHP fix

A kis és nagyhaszonjárművek esetében jelentős változás, hogy a Magyar Nemzet Bank 2019 elején 1000 milliárd forintos keretösszeggel elindította a Növekedési Hitelprogram új konstrukcióját NHP fix néven. Az új konstrukcióval az MNB elsősorban a kkv-hitelezés szerkezetére kíván hatást gyakorolni, célja a hosszú lejáratú és rögzített kamatozású hitelek részarányának növelése.

Az NHP fix a korábbi szakaszoknál célzottabb, a finanszírozható hitelcélok köre szűkül. Az új konstrukció 0 százalékos kamat mellett biztosít a hitelintézeteknek refinanszírozási forrást, amelyet azok maximum 2,5 százalékos kamatmarzs mellett hitelezhetnek tovább kkv-knak.

A cégautó, mint cafeteria eszköz

HR-esek szerint a cafeteria lecsupaszítása óta még a korábbiaknál is vonzóbb béren kívüli juttatásnak számít. Különösen akkor, ha a munkába járáson túl magáncélra is használható. Ezért az új helyzetben a cégek újragondolták, hogy a jelenlegi helyzetben milyen eszközöket tudnak még felsorakoztatni a jó szakemberek vonzására és különösen megtartására.

Ennek eredményeként pedig a vezető menedzserek mellett egyre több helyen kapnak és használhatnak magáncélra is cégautót olyan – főként középvezető –, munkatársak, akik korábban nem részesültek ebben a lehetőségben. Szakemberek szerint a legnépszerűbb béren kívüli juttatások közé tartozik az is, hogy a cégautót az azt használó alkalmazott maga választhat ki, a saját igényei szerint.

Hadrendbe álltak az alternatív hajtások

A cégautós piacon persze emellett is rengeteg újdonság, változás történt és várható. Egyre több cég állít flottájába hibrid és elektromos autókat, amelyek üzemeltetése, szervízelése és értékcsökkenése jelentősen eltér a hagyományos autókétól.

Az Európai Unió pedig 2020-tól olyan komoly bírsággal sújtja az újonnan értékesített autók károsanyag kibocsátását, ami több sikeres modell eltűnéséhez is vezet a jövő évtől.

Minderről és emellett még számos, a cégautókat, illetve a flottaüzemelést érintő témákról hallhat első kézből az „50%-os áfalevonás a cégautónál” címmel megrendezésre kerülő cégautó- és flottaüzemeltetési konferencián.

Személyes érdeklődési lehetőség, további információk ITT >>

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.