Hirdetés
Kezdőlap Hírek Elemzők: a februári infláció több lett a vártnál - szigorít az MNB
No menu items!

Elemzők: a februári infláció több lett a vártnál – szigorít az MNB

A fogyasztói árak emelkedése februárban felülmúlta a várakozásokat, a maginfláció és az adószűrt maginfláció is jóval meghaladta a 3 százalékos jegybanki célt. Mindezek hatására a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa elkezdheti a monetáris kondíciók normalizálását, egyelőre a nem hagyományos eszközök visszavonásával – kommentálták az MTI-nek az elemzők a statisztikai hivatal (KSH) pénteken kiadott jelentését.

A KSH adatai szerint februárban a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál, a piac 2,9 százalékot várt. Az egyszeri és szezonális hatásokkal érintett termékektől megszűrt úgynevezett maginfláció 3,5 százalékra emelkedett februárban a januári 3,2 százalék és a decemberi 2,8 százalék után.

Virovácz Péter

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője közölte, a fogyasztói árak éves emelkedése februárban jóval felülmúlta a várakozásokat. Az infláció gyorsulásának háromnegyedét az élelmiszerek drágulása magyarázza. Emellett a chipsadó emelésének hatása is jól látható. Az üzemanyagárak alakulása önmagában 0,1 százalékponttal gyorsította az inflációt. A dohánytermékek drágulásában a jövedéki adó emelése játssza a főszerepet – fejtette ki.

Némi meglepetésre a szolgáltatások inflációja nem gyorsult, sőt minimális csökkenést mutatott a januári adathoz képest – közölte. A maginfláció 2013 decembere óta nem látott csúcsra ugrott, 0,3 százalékpontot emelkedett januárhoz képest. Gyakorlatilag az összes főbb mutató az inflációs cél felett áll, ezért ha az MNB hitelesen kívánja képviselni az inflációs célkövetés rendszerét, 2011 után ismét a szigorítás útjára lép – mondta.

Az ING Bank elemzőinek várakozása szerint márciusban a jegybank megkezdi a monetáris politika normalizációját a devizacsere-ügyletek állományának csökkentésével és az egynapos betéti kamatláb egyidejű emelésével.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Takarékbank elemezője kiemelte, az adatok az árnyomás fokozódására utalnak: a maginfláció 3,5 százalékra ugrott, az adószűrt maginfláció pedig 3,2 százalékra gyorsult. Ennek hatására a tanács elkezdheti a monetáris kondíciók normalizálását, egyelőre a nem hagyományos eszközök visszavonásával, így a likviditásnövelő devizaswap állomány mérséklésével – vélekedett. Ez is elég lehet azonban a forint erősödéséhez, mivel a nemzetközi kondíciók közben enyhülnek. Az importált infláció továbbra is alacsony lehet, ami a forint mérsékelt erősödésével fékezheti az inflációt az év második felében – fejtette ki.

A Takarékbank elemzői éves átlagban 3 százalékos inflációra számítanak idén a tavalyi 2,8 százalék után. Az infláció alacsonyabb maradhat, ha az olaj-, az energia- és az üzemanyagárak tartósan a jelenlegi szint közelében maradnak, ezzel szemben a gyorsuló belső kereslet és a bérköltségek növekedése miatt nagyobb gyorsulást is mutathat.

Hozzátette, az alapkamat a jövő év közepéig változatlan maradhat.

Nyeste Orsolya

Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior makrogazdasági elemzője szerint a negatív meglepetés az élelmiszerek oldaláról érkezett, a többi fogyasztási csoportban az előzetesen várttal többé-kevésbé összhangban alakultak a folyamatok. A maginflációs mutató is tovább emelkedett, az MNB által publikált adószűrt maginfláció emelkedése továbbra is moderáltabb volt.

Elmondta, márciusban tovább gyorsulhat az éves infláció, leginkább a járműüzemanyagok áralakulása miatt, ekkor az éves összevetésű átfogó mutató feltehetően egy lokális csúcsra ér, majd a támogató bázishatás lassulást sugall az indexekben. Hasonló fordulat a maginflációs mutatóknál nem várható, s az adószűrt maginfláció továbbra is 3 százalék felett maradhat a következő hónapokban – közölte.

Az Ersténél úgy gondolják, hogy hamarosan lépéseket tesznek a monetáris kondíciók normalizálására. Márciusban várakozásuk szerint a tanács megemeli a mínusz 0,15 százalékon álló egynapos betéti kamatot, és indikációt ad a deviza-swapokra vonatkozó lehetséges lépésekről. Az importált infláció moderált maradhat, így az MNB-nek lesz tere arra, hogy a normalizációt lassan hajtsa végre. Várakozásuk szerint a 3 hónapos bankközi kamatok az év vége felé közelíthetik meg a jegybanki alapkamat szintjét.

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy a friss inflációs adat meglepetés, mert a piac valamivel alacsonyabb februári adatokra számított. Elmondta, hogy februárban az átlag felett, 7 százalékkal drágultak a szeszes italok és dohányáruk, míg éves szinten 5,2 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára.

Kifejtette, a legtöbb termékcsoportban gyorsuló infláció látható. A maginflációs mutató a feldolgozott élelmiszerek és a nem tartós fogyasztási cikkek miatt gyorsult.

A GDP-növekedésben a termelési oldalon legnagyobb szerepet játszó piaci szolgáltatásoknál is gyorsulás látható. Utóbbiak adószűrt éves inflációja idén februárban 2008 óta nem látott szintre emelkedett. Ezek az adatok jól mutatják, hogy a fokozott belföldi kereslet egyre inkább megjelenik az árakban, a cégeknél pedig költségoldalon a bérek emelkedése is inflációs nyomást okoz – mondta.

Németh Dávid szerint márciusban 3,3 százalékos lehet az éves infláció, majd lassulás jöhet nyár végéig, 2,5 százalék körüli szinten jöhet a fordulat. Év végére szerinte 3,5 százalékos inflációra lehet számítani a mostani kilátások alapján. Így az éves átlagos infláció 3 százalék körül lehet.

Úgy vélte, az MNB nehéz helyzetben van. Az inflációs nyomás szigorítást követelne, ám a nemzetközi környezet kedvezőtlenebb, ami a laza monetáris feltételek fenntartását indokolhatná. Szerinte a gyorsuló inflációt mutató adatok ellenére sem fog számottevően szigorítani a jegybank a következő három hónapban. A második negyedév vége felé elképzelhető, hogy a mostani mínusz 15 bázispontos egynapos betéti kamatszintet 0 százalékra emeli, miközben a forintlikviditási többletet fenntartja a piacon – közölte.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.