Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság GKI: idén megtörik a magyar gazdaság lendülete
No menu items!

GKI: idén megtörik a magyar gazdaság lendülete

A GKI Gazdaságkutató Zrt. a tavalyi 4,9 százalékosnál lényegesen alacsonyabb, 3,5 százalékos GDP-növekedésre számít ebben az évben, hosszabb távon pedig további lassulást prognosztizál. A gazdaságkutató szerint az infláció kordában tartásához szigorúbb monetáris politikára lenne szükség.

A GKI előrejelzése a korábbi 3,2 százalékosról fölfelé módosította az idei GDP várakozását, amit a várakozásokat meghaladó tavalyi növekedéssel és a kormányzati gazdaság-élénkítő intézkedésekkel, mint családvédelmi akcióterv, magyaráz.

Az előrejelzés a magyar gazdaság tavalyi erősödését az uniós támogatásoknak tulajdonítja, miként az idei visszaesést is részben ezek csökkenésével magyarázzák. Az intézet szerint a magyar gazdaságot fenyegető kockázatok 2019-ben erősödnek, a kormány és a Magyar Nemzeti Bank versenyképességi programja nem hozza meg a kívánt eredményt, az infláció szigorúbb monetáris politikát igényelne, a külső egyensúly pedig tovább romlik.

Véleményük szerint a magyar cégek külföldi befektetéseit ösztönző stratégia erőltetett és megkérdőjelezhető, a családvédelmi akcióterv egyaránt rontja a külső és a belső egyensúlyt, az ipari növekedés kifulladását pedig a legfeljebb 3,5 százalékos idei növekedés is jelezni fogja.

Jelentősen visszaesik a reálkeresetek emelkedése és a beruházások bővülése, előbbi 6 százalékot, utóbbi 7 százalékot érhet el, míg az államháztartás eredményszemléletű hiánya a GDP 2 százaléka, az infláció pedig éves szinten 3,2 százalék lehet az idén – olvasható az elemzésben.

A GKI szerint a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi 6 százalék után 4 százalékkal bővülhet idén. A munkanélküliségi ráta – mint írták – 3,5 százalékra mérséklődhet, de a valós helyzet a statisztikáknál sokkal kedvezőtlenebb, hiszen széles tömegek helyzete kilátástalan.

Vértes András

A GKI elnöke az előrejelzést bemutató sajtótájékoztatón kevesellte a képzések és az oktatás javítását célzó kormányzati intézkedéseket. Ezek hatása – fogalmazott – rövid és hosszú távon se látszik, és a foglalkoztatottak egy része valójában nem járul hozzá a munkájával a GDP-hez. Vértes András fenyegetőnek nevezte a politikai folyamatokat is, a májusi EP-választást követő változások szerinte kedvezőtlenül befolyásolhatják a gazdasági kilátásokat. A konjunktúra világszinten is lassul, a prociklikus gazdaságpolitika egyre komolyabb kockázatokat hordoz – tette hozzá.

A GKI-elemzés Európában a Brexit miatti bizonytalanságot és az olasz kormány államadósság-válsággal fenyegető gazdaságpolitikáját, világszinten pedig az amerikai elnök kiszámíthatatlan lépéseit és a kínai gazdaság jelentős lassulását emelte ki a gazdaságot hátráltató politikai tényezők közül. Magyarország középtávú növekedési kilátásait az is fenyegeti, hogy belpolitikai okok miatt megromlott a viszony az EU-val, ezért vészesen elszigetelődhet az EU-n belül. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.