Hirdetés
Kezdőlap Hírek Brexit - Az uniós tagállamok kezébe kerülhet Nagy-Britannia sorsa
No menu items!

Brexit – Az uniós tagállamok kezébe kerülhet Nagy-Britannia sorsa

A brit kormány jogi főtanácsadója szerint a londoni alsóház az Európai Unióban maradó 27 ország kezébe adná az Egyesült Királyság jövőjét, ha ismét elutasítja a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodást.

A konzervatív párti brit kormány pénteken újból a ház elé terjesztette az eddig kétszer is nagy többséggel elutasított 585 oldalas Brexit-egyezményt vitára és szavazásra, leválasztva e jogilag kötelező erejű dokumentumról a 26 oldalas politikai deklarációt, amely egyelőre vázlatosan körvonalazza az Egyesült Királyság és az Európai Unió majdani kapcsolatrendszerének alapelveit.

Geoffrey Cox kormányzati jogtanácsos – aki e tisztségében a kabinet magas rangú tagja és első számú jogi tanácsadója – a pénteki vitát megnyitó felszólalásában kifejtette: e jogi manőver teljes mértékben törvényes, és teljesíti a házelnök azon korábbi előírását, hogy a Brexit-csomag ne kerüljön ismét a ház elé ugyanabban a formában, amelyben a képviselők legutóbb elutasították.

Cox szerint mindez azt a célt is szolgálja, hogy a brit kormány élhessen a múlt heti EU-csúcson biztosított jogaival, vagyis a Brexit korlátozott idejű halasztásával és utána a rendezett kilépéssel az EU-ból.

Hozzátette: a pénteki szavazás az utolsó lehetőség arra, hogy az Egyesült Királyság élhessen e jogokkal.

Theresa May brit miniszterelnök a Brexit-megállapodás kétszeri alsóházi elutasítása után kezdeményezte az EU-nál a kilépés elhalasztását június 30-ig.

A múlt heti EU-csúcson született kompromisszumos megoldás szerint az Európai Unió május 22-ig tartó halasztásba egyezett bele, de ehhez a Brexit-egyezményt a korábbi kilépési határidőig, vagyis brit idő szerint péntek éjjel 23 óráig, közép-európai idő szerint éjfélig jóvá kell hagynia a brit parlamentnek.

Elfogadott Brexit-megállapodás nélkül Londonnak április 12-ig kell jeleznie a Brexit-folyamat további menetével kapcsolatos terveit, és azt, hogy részt akar-e venni a május végén esedékes európai parlamenti választásokon. Ettől függ, hogy az EU hajlandó lenne-e megfontolni a Brexit további halasztását a megállapodás nélküli kilépés elkerülése végett.

Geoffrey Cox jogi főtanácsos pénteki parlamenti felszólalásában figyelmeztette a képviselőket arra, hogy ez utóbbi forgatókönyv esetén az Európai Unióban maradó 27 ország egyhangú jóváhagyása kellene az április 12-i kilépési határidő meghosszabbításához. Ebben az esetben az alsóház a 27-ekre ruházná át a döntést az Egyesült Királyság további sorsáról - fogalmazott a brit kormány jogtanácsosa.

A pénteki szavazás nem az egész Brexit-csomagról szóló újabb érdemi voksolás lesz, hiszen csak a két külön dokumentum egyik részéről döntenek a képviselők. Ezért a megállapodás egészét törvényre emelő parlamenti aktus, vagyis a ratifikálás előtt külön is szavazni kell majd a politikai deklarációról.

Az e formában benyújtott kormányindítványról John Bercow házelnök csütörtök esti végzésében megállapította, hogy “új, lényegesen módosult” beterjesztésről van szó, ezért nyílt lehetőség a pénteki vitára és a szavazásra.

A kormány által végrehajtott jogtechnikai manőverre nem utolsósorban éppen azért volt szükség, mert Bercow a múlt héten egy 1604-ben kelt parlamenti precedensvégzésre hivatkozva megtiltotta a kormánynak, hogy a Brexit-megállapodás legutóbb elvetett verzióját “változatlan vagy jórészt változatlan” formában újból a ház elé terjessze.

A Brexit-csomag két elemének szétválasztására a múlt heti EU-csúcson született halasztási megállapodás is módot ad. Ennek jogi szövege szerint ugyanis a kilépési megállapodást kell elfogadnia a londoni alsóháznak péntek éjjelig ahhoz, hogy az Egyesült Királyság május 22-ig halaszthassa a Brexitet, és aznap rendezett körülmények közepette léphessen ki az Európai Unióból, anélkül, hogy részt kellene vennie az európai parlamenti választásokon. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.