Jelentős konjunkturális lehűlést jelez Németországban az idei évre a vezető német gazdaságkutató intézetek közös prognózisa, amelyet a német szövetségi gazdasági minisztérium megbízásából készítettek.
Az intézetek közös tavaszi prognózisa az idei évre 0,8 százalékos német GDP-növekedést jelez előre, lényegesen kisebbet a tavaly őszi prognózisban kilátásba helyezett 1,9 százalékos GDP-növekedésnél. A növekedési ütem azonban 2020-ra 1,8 százalékra erősödik majd.
“Végéhez ért a több éve tartó fellendülési szakasz” – foglalta össze a tanulmány megállapításait a hallei IWH gazdaságkutató intézet makrogazdasági kutatási igazgatója és helyettes elnöke Oliver Holtemöller. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az intézetek elenyészőnek tartják a recesszió bekövetkezésének kockázatát. Ezzel összhangban emelték meg 1,8 százalékra a jövő évi GDP-növekedési előrejelzésüket az idei 0,8 százalékról.
Az intézetek közös előrejelzése szerint a foglalkoztatottak száma az ideihez képest jövőre növekszik Németországban, a munkanélküliek száma csökken, a munkanélküliségi ráta pedig az idei 4,8 százalékról 2020-ra 4,6 százalékra mérséklődik. Az infláció eközben az idei 1,5 százalékról 1,8 százalékra emelkedik.
Az idei német GDP-növekedési prognózis rontását a tavaly őszi előrejelzéshez képest a tanulmány belső, illetve világgazdasági konjunkturális kockázatok fokozódására vezeti vissza. A világgazdasági konjunkturális kilátásokat a kutatóintézetek szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus, valamint a rendezetlen Brexit árnyékolja be. A németországi belső konjunkturális kockázatokat pedig a képzett szakemberek hiányában, a beszállítói láncok fennakadásaiban, valamint az autóipari ágazat specifikus nehézségeiben véli felismerni a tanulmány.
A tanulmányt a berlini DIW, a müncheni ifo Institut, a kieli IfW, a hallei IWH és az esseni RWI gazdasági kutatóintézetek szakemberei közösen készítették. (MTI)