Hirdetés
Kezdőlap Ingatlan Lakásárak. 32 százalékos drágulás - uniós elsőség
No menu items!

Lakásárak. 32 százalékos drágulás – uniós elsőség

Az Európai Unióban Magyarországon drágultak a legnagyobb mértékben a lakásárak. Az ingatlan.com és az OTP Ingatlanpont elemzése szerint az eredmények hátterében a magyar gazdaság jó teljesítménye, a bérek folyamatos emelkedése áll.

Az Eurostat adatai szerint az év első három hónapjában az unióban átlagosan 4 százalékkal drágultak a lakások éves összevetésben, Magyarországon viszont 11,3 százalékkal, ezzel az értékkel Magyarország áll az első helyen az unióban.

A fővárosban volt a legnagyobb a drágulás. Illusztráció: MTI/Mohai Balázs

Az ingatlan.com közölte, az Eurostat adatai szerint a magyarországi lakásárak 2015 és 2018 között 32 százalékkal emelkedtek, ez a legmagasabb érték az Európai Unióban. A dobogón Írország és Csehország szerepel 31, illetve 30 százalékos emelkedéssel, majd Lettország következik 29 százalékkal.

A lakások iránti keresletben kulcsszerepe van a fizetések alakulásának, ebből a szempontból is a legjobbak közé tartozik Magyarország, ugyanis 2015 és 2018 között 29 százalékkal emelkedtek a bérek. Ezt az eredményt csak Litvánia múlta felül, ahol az Eurostat 30 százalékos béremelést regisztrált.

A bérek emelkedése mellett a GDP bővülését tekintve is előkelő helyen szerepel a magyar gazdaság az unióban. Az Eurostat megállapította, hogy egy emberre vetítve a GDP három év alatt közel 20 százalékkal emelkedett Magyarországon, ami az unióban a hetedik legjobb eredmény.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az ingatlanárak változása a legtöbb uniós országban a béremelkedéstől vagy épp a gazdasági növekedéstől függ, így a lakásdrágulás üteme részben ezeknek a függvénye. Mindez pedig azt jelenti, hogy

amíg a gazdaság jó teljesítményt mutat, és a bérek is folyamatosan növekednek, addig a lakásárak emelkedhetnek.

Az OTP Ingatlanpont elemzésében kiemelte, a magyarországi lakásárak nominál értéken emelkedtek 11,3 százalékkal, reálértéken, azaz az inflációtól tisztított árakat vizsgálva az emelkedés 7,4 százalékos. Ez utóbbi alapján Magyarország a dobogó második helyén áll Portugália mögött.

Hozzátették, Magyarországot a lakásárak emelkedését tekintve Horvátország, Lengyelország, Szlovénia, Csehország és Bulgária követik 6-7 százalék közötti értékkel. Miközben a legnagyobb európai gazdaságok ennél jóval szerényebb lakásár-változást produkáltak: a német 3,7 százalékot, a francia 1,7 százalékot, míg az Egyesült Királyságé 0,1 százalékot.

Az OTP Ingatlanpont szerint a már hatodik éve meredek áremelkedés valószínűleg lassuló ütemben, de tovább kitarthat, egyrészt a most bevezetett demográfiai program lakásvásárlást ösztönző elemeinek hatására, másrészt pedig a 2020-tól megváltozó áfaszabályok miatt, hiszen jövőre 27 százalékra emelkedik az új lakások áfája a jelenlegi 5 százalékról.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.