Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az olajárrobbanás elmaradt - egyelőre. A társaság tőzsdére mehet
No menu items!

Az olajárrobbanás elmaradt – egyelőre. A társaság tőzsdére mehet

Szakértők a Szaúdi-Arábiát ért drón támadás után az olajár ugrásszerű emelkedésével számoltak. A világ legnagyobb olajkészletével rendelkező országban felére esett vissza a kitermelés. A drágulás eddig alatta maradt a vártnak.

Rosszabbnál rosszabb forgatókönyvek

A szaúdi olajfinomítók ellen drónokkal elkövetett támadás nem csak politikai vihart kavart. A világgazdasági hullámok is számottevőek, igaz egyelőre kisebbek a vártnál. A szakértők a nyersolaj hordónkénti árának azonnali, 5-10 dolláros elmélkedésére számítottak. Ez elmaradt. Drágulás azonban van, és nem is áll meg, amíg a szaúdiak nem tudják kitermelni a megszokott mennyiséget. Ez akár 15-20 dollár is lehet egy hét alatt – áll a jó nevű energiaipari elemző cég, a Rapidian Energy analízisében. Harminc napon túli termelés kiesés eseten a

100 dolláros hordónkénti árat valószínűsítenek

az agytrösztnél. Ez a mostani 55 dolláros ár közel duplája lenne. Egy ekkora áremelkedés nagy valószínűséggel recesszióba döntené az amúgy is gyengélkedő világgazdaságot.

A támadás váratlanul érte a világot. A piacokon félelem uralkodott el, hogy bármikor megismétlődhetnek a dróntámadások az olajtermelő ország ellen. Ezért a károk gyors helyreállításra eseten is be árazza a piac az állandó terrorveszélyt. Ez már most, még a várnál lassabb áremelkedésből is látszik. A JP Morgan bankház analízise szerint

3-6 hónapon belül 80-90 dolláros árra lehet számítani.

Jelentős kiesés

Két szaúdi állami cég termelése a felére esett vissza a támadás miatt

A támadás két állami olajtársaság, a Saudi Aramco és a Chursis Feuer 1-1 mezőjét sújtotta. A kitermelést mindkét helyen le kellett állítani. A szaúdi energiaügyi miniszter tárta a közvélemény elé a hatást számokban: a két cég termelésének fele, 5,7 millió hordó nyersolaj esik ki naponta, a világ kitermelésének 5%-a. A miniszter az ijesztő számok ellenére nyugtatni próbált. Arra számít, hogy több ország piacra dobja tartalékát, amivel pótolható lesz a kiesés. Maga pedig arra tett ígéretet, hogy a cégek néhány napon belül ismét felszínre hozzák a megszokott mennyiséget.

Az áldozat profitál a támadásból

Tőzsdére mehet a drón támadás után a Saudi Aramco olajcég

A Saudi Aramco károkat szenvedett telephelyén működik a társaság legnagyobb olajfinomítója. A támadásból összességében mégis nyertesen kerülhet ki az állami vállalat. A szaúdi kormány ugyanis 2018-ra a társaság tőzsdére vitelét tervezte, amit az alacsony olajárak és az ennek következtében zsugorodó bevétel, valamint nyereség miatt kénytelen volt elhalasztani. A támadás következtében emelkedő árak mellett a Saudi Aramco mérlege már az idei év végen a kívánt számokat mutathatja, megnyitva az utat a tőzsdére.

Politikai háttér és a kormányzati reakciók

Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös

A támadásért a Szaúdi-Arábiává szomszédos Jemen egy részét ellenőrzésük alatt tartó huthi lázadok vállaltak magukra a felelősséget. A síita csoport a szunnita szaúdiak esküdt ellenségének, a szintén síita Iránnak a támogatását élvezik. A huthik közleményükben további támadásokkal fenyegetnek.

Az amerikai védelmi miniszter szerint a beismerő nyilatkozaton kívül nincs bizonyíték arra, hogy a terroristák jemeni huthik voltak. Mike Pompeo szerint a beismeréssel a valódi felelősről akarják elterelni a gyanút. Az amerikai miniszter Twitter üzenetében Iránt nevezte meg felelősként.

A Pentagon szakértőinek elemzésére hivatkozott, amely szerint a drónok Irán, esetleg Irak felől érkeztek Szaúdi-Arábiába. Jementől túl nagy lett volna a távolság egy a robbanást okozó drónok számára. Ezt az elméletet képviselik a szaúdiak is. A riadi védelmi miniszter közlése szerint a drónt Iránban gyártották. „A teheráni agressziót meg fogjuk torolni“ – írta Mike Pompeo főnöke, Trump elnök kedvenc kommunikációs csatornáján, a Twitteren.

Szaúdi-Arábia már elkezdte bombázni a huthik állásait. Trumpék egyelőre ódzkodnak a katonai csapástól, különösen Irán ellen. Egy új közel-keleti háború amerikai halottakkal rontaná az elnök 2020-as újraválasztási esélyeit.

Pénzügyi szankciókat viszont rögtön életbe léptettek az amerikaiak. Ezek egyrészt a teheráni központi bankot sújtják, másrészt kiterjednek minden olyan cégre, amely Iránnal üzletel. A nem amerikai vállaltok, akik a szankciók ellenére gazdasági kapcsolatot tartanak fent iráni cégekkel az USA piacáról történő kitiltást, pénzbüntetést kockáztatnak.

Egyelőre teljesül az ígéret

Mike Pompeo

A washingtoni kabinet az olajár robbanás megakadályozását is megígérte. „Ha kell, a szövetségeseinkkel együtt piacra fogunk dobni a tartalékainkból” – ismertette Pompeo az áremelkedés megakadályozásának eszközét. Az amerikai energiaügyi miniszter, Rick Perry tájékoztatása szerint a gyakorlati kivitelezésről már egyeztet a párizsi Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) égisze alatt. Perry nyilatkozata szerint az amerikai olajkészlet közel 650 millió hordó. Ebből tehát több, mint 100 napig futná a szaúdi kiesés pótlására – nyugtatta a közvéleményt a miniszter.

A károk néhány napig tartó kijavításának idejére a kereskedők is pótolni tudják a kiesett szaúdi olajat saját készleteikből“ – áll a Párizsban kiadott közleményben. Az IEA jóslata eddig bejött.

A piacon elegendő olaj van. Az árrobbanás elmaradt – egyelőre.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.