Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Államháztartás. Kilenc hónap alatt 30 százalékos hiány
No menu items!

Államháztartás. Kilenc hónap alatt 30 százalékos hiány

Szeptemberben 207,2 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás központi alrendszere, ezzel 303,6 milliárd forintra csökkent az idei hiány a harmadik negyedév végére, ami az egész évre tervezett deficit 30,4 százaléka – erősítette meg részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

A központi alrendszer, ami az önkormányzatok nélkül számolt államháztartás, idén január-szeptemberben 15 543,8 milliárd forint összegű bevételt könyvelt el, 1678,2 milliárd forinttal, 12,1 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában.

A kiadások 15 847,4 milliárd forintot tettek ki, 485,3 milliárd forinttal, 3,2 százalékkal haladták meg a tavalyiakat.

A múlt hónapban 464,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, ezzel az év első kilenc hónapjában összesen 931,7 milliárd forint európai uniós támogatás folyt be, miközben az uniós kiadások megközelítették az 1077,4 milliárd forintot.

A költségvetés bevételi oldalán szeptember végéig az általános forgalmi adóból az egész idei tervezett bevétel 77,5 százaléka, 3325,2 milliárd forint folyt be, 466,2 milliárd forinttal, 16,3 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában.

A személyi jövedelemadóból az éves előirányzat 75,2 százaléka, 1775,9 milliárd forint bevétel származott, 168,7 milliárd forinttal, 10,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A jövedéki adóból származó bevétel az év első kilenc hónapjában 864,1 milliárd forintot tett ki, ami 43,2 milliárd forinttal, 5,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Az üzemanyagok utáni bevétel növekedését elsősorban a nagyobb fogyasztás magyarázza, a dohánytermékeknél a növekedést a növekvő forgalom mellett az adó mértékének emelése is indokolja.

A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 73,5 százaléka teljesült. A 3976,5 milliárd forint teljes összeg 369,1 milliárd forinttal, 10,2 százalékkal nőtt.

A gazdálkodó szervezetek költségvetési befizetései 113,8 milliárd forinttal 987,1 milliárd forintra nőttek, ami 13,0 százalékos emelkedésnek felel meg és az éves előirányzat 68,4 százalékát teszi ki.

Nagyításhoz kattintson a grafikonra

A kiadási oldalon, családtámogatásokra, korhatár alatti ellátásra, illetve jövedelempótló és jövedelemkiegészítő szociális támogatásokra kifizetett összeg 1,8 százalékkal, 491,6 milliárd forintra nőtt.

Az egyedi és normatív támogatásokra fordított kiadások az év első kilenc hónapjában 330,0 milliárd forintot tettek ki, 13,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának értékét. Az emelkedést a vasúti és az autóbuszos személyszállítási költségtérítések emelkedésével magyarázta jelentésében a Pénzügyminisztérium, de a közösségi közlekedés mellett a vasúti pályahálózat-működtetési költségtérítése, valamint az elővárosi közösségi közlekedés támogatása is szerepet játszott.

A helyi önkormányzatok költségvetési támogatása 6,0 százalékkal 587,3 milliárd forintra nőtt.

A költségvetési szervek kiadásai 2019 első kilenc hónapjában 4355,1 milliárd forintot tettek ki, 5,5 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. Ebből 112,5 milliárd forinttal  nőtt és 2440,8 milliárd forintot tett ki a személyi juttatásokra és szociális hozzájárulási adóra, valamint a munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg.

A költségvetés kamatbevételei a jelentés szerint 101 milliárd forinttal emelkedtek, a kamatkiadások 4,2 milliárd forinttal csökkentek, így a kamategyenleg 105,2 milliárd forinttal javult és 468,5 milliárd forintot tett ki.

A központi költségvetés adóssága az év első kilenc hónapjában 534,9 milliárd forinttal 29 223,1 milliárd forintra nőtt. A forintadósság 886,5 milliárd forinttal emelkedett, a devizaadósság 413,3 milliárd forinttal csökkent az első kilenc hónapban, és az államadósság 18,18 százalékát tette ki.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Visszaesett a forgalom, de itt van, hogy miért esélyesek hosszútávon az elektromos autók

Április 23-án a Tesla, az elektromos forradalom szinonimája, gyenge negyedéves eredményekről számolt be, csökkenő eladásokkal és bevételekkel.

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.