A mezőgazdaságot ért jégkár veszteségek csökkentését segítő informatikai rendszer átadása mellett a klímaváltozást, a meteorológiai előrejelzés pontosságát és a radarhálózat országos lefedettségét érintő fejlesztések bejelentésének helyszíne volt az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) budapesti székháza.
Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára elmondta, hogy az időjárás szélsőségeiből fakadó kockázatokat egy-egy gazdálkodó akár önállóan is képes kezelni, ugyanakkor vannak olyanok is, amelyek ellen egyénileg lehetetlen védekezni. Többek között a jégeső is ilyen. Ezért jelentkezett a kollektív megoldás igénye a kárenyhítésre a kockázatkezelési rendszer továbbfejlesztésére.
A teljes agrárkárenyhítési rendszernek mintegy 74 ezer tagja van, és 3,2 millió hektárt fed le. Ennek része az OMSZ közreműködésével megvalósult országos jégkármérséklő rendszer.
Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a kormány prioritásként kezelve az éghajlatváltozást döntött az országos jégkármérséklő rendszer létrehozásáról, amelynek kialakításával a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát (NAK) bízta meg. Hozzátette,
a beszerzett szuperszámítógép teljesítménye ötszöröse a korábbinak, és nemcsak a jégkármérséklő rendszert szolgálja ki, hanem tovább javítja majd a meteorológiai előrejelzések biztonságát és gyorsaságát is.
Hatékonyan lehet védekezni a jégkárok egy része ellen, a rendszer eredményességét mutatja – erősítette meg Darabos Tamás, az agrárkamara főigazgatója-, hogy az idén visszaestek a jelentett jégkárok a tavalyi és a tavalyelőtti szint alá.
A rendszer lényege, hogy az előrejelzett jégesők közeledtekor acetonos ezüstjodidot párologtatnak a levegőbe, ami bekerül a felhőkbe, és megakadályozza, hogy nagyobb méretű jégkristályok alakuljanak ki.
Radics Kornélia, az OMSZ elnöke az ünnepségen elmondta, hogy a meteorológiai szolgálat KlimAdat projektjére, amely az éghajlatváltozás magyarországi hatásainak feltérképezését szolgálja, mintegy 709 millió forint állami és uniós támogatás áll rendelkezésre 2020 végéig a Környezeti és Energiahatékonysági Programban (KEHOP). Ebből az eseményen átadott informatikai rendszert működtető, januárban beszerzett Apollo szuperszámítógép bővítésére és fejlesztésére 300 millió forintot fordítottak.
Az OMSZ-nek négy radarállomásból álló országos radarhálózata van, a kormány döntése szerint idén egy ötödik radarállomást is telepítenek. Ennek eredményeként a magyar állami meteorológiának teljes országos lefedettsége lesz.
Weingartner Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) fenntarthatóságért felelős államtitkára kifejtette, hogy a szuperszámítógép tökéletes példája az innováció, a technológia és egyben a fenntarthatósági célok megvalósításának.