Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Olajvita. Az OPEC csökkentene, az oroszok vonakodnak
No menu items!

Olajvita. Az OPEC csökkentene, az oroszok vonakodnak

Az olajkitermelés további napi hatszázezer hordós csökkentését javasolta átmeneti időre az OPEC+ közös monitoring bizottsága, hogy ellensúlyozzák a koronavírus okozta járvány energiakeresletre gyakorolt kedvezőtlen hatását. Oroszország azonban időt kért további egyeztetésekre – értesült a Reuters hírügynökség.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamait és az olajkartellen kívüli szövetségeseket, köztük Oroszországot tömörítő, OPEC+ néven emlegetett csoport szakminiszterei február 14-15-én üléseznek Bécsben, és hoznak döntést a további lépésekről.

Oroszország a márciusban lejáró egyezség meghosszíbbatása mellett állt ki. Fotó: alaraby.co.uk

Az OPEC+ 2018 decemberében létrejött megállapodása alapján 2019 január elsejétől napi 1,2 millió hordóval korlátozták a kitermelést az olajpiac stabilitásának és így az árak alátámasztásának érdekében. A tavaly ősszel meghosszabbított megállapodás hatálya idén márciusban jár le, de még decemberben döntöttek arról a részes államok, hogy 2020 első negyedévében már napi 1,7 millió hordóval fogják vissza a kitermelést.

A közös monitoring bizottság, amely nem döntéshozó, hanem döntéselőkészítő testület, Bécsben kedden ült össze kétnapos tanácskozásra, de egy nappal meghosszabbították az egyeztetéseket, mert nem sikerült dűlőre jutni a kitermelés korlátozásáról. Oroszország nem támogatta a további visszafogást, hanem a márciusban lejáró egyezség meghosszabbítását szorgalmazta.

Végül a bizottság úgy döntött, hogy a kitermelés további napi hatszázezer hordós csökkentését javasolja, Oroszország pedig időt kért további egyeztetésekre.

Az előző években Oroszország rendre ellenkezett az OPEC-tagállamok javaslataival, majd végül a hivatalos üléséken mindig beadta a derekát.

Az OPEC+ csoport országai adják a globális olajtermelés több mint 40 százalékát, és az újonnan javasolt 600 ezer hordó a globális kínálat nagyjából 0,6 százalékának felel meg.

Alekszandr Novak orosz energetikai miniszer

Az idén több mint 11 dollárral csökkent a kőolaj hordónkénti világpiaci ára, ami megszólaltatta a vészcsengőt a kitermelőknél. Szaúd-Arábia, az OPEC de-facto vezetője és más országok attól tartanak, hogy a Kínából elindult járvány terjedése erősen visszaveti az olaj iránti keresletet, és így még jobban lenyomja az árakat. Ebben a helyzetben az OPEC+ dönthet az érvényben lévő kitermeléskorlátozási megállapodás meghosszabbításáról, vagy a kitermelés még nagyobb mértékű korlátozásáról.

Míg több OPEC-tagállam, köztük a második legnagyobb kitermelő Irak támogatásáról biztosított minden olyan megállapodást, amely stabilizálná a piacot, Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter kedden kijelentette: nem biztos abban, hogy a kitermelés erősebb korlátozására van szükség.

Brian Gilvary, a BP brit olajkonszern pénzügyi igazgatója arra számít, hogy az új tüdőgyulladás-járvány lassítja a gazdasági növekedést, ami idén napi 300-500 ezer hordóval csökkenti a globális olajkeresletet.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.

Retro-Amerika érzést hoz Obama kedvenc burgerezője Pestre

Hamarosan a magyar fővárosban is megnyitja első gyorséttermét a modernkori burger forradalom egyik legtrendibb újítója a Five Guys’.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.