Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Történelmi mélyponton az euróövezeti konjunktúra
No menu items!

Történelmi mélyponton az euróövezeti konjunktúra

Áprilisban történelmi mélypontra esett a német Sentix gazdaságkutató intézet euróövezeti konjunktúraindexe, de a világ többi régiójában is soha nem tapasztalt mértékű havi csökkenést regisztráltak. A kilátások megítélésében csak a távol-keleti térségben kerültek egyensúlyba a pesszimista és az optimista várakozások.

A Sentix kimutatása alapján áprilisra vonatkozóan mínusz 42,9 pontra, történelmi mélypontra zuhant az euróövezeti konjunktúrabarométer az előző havi mínusz 17,1 pontról a várt mínusz 30,3 pont helyett.

Kékkel az eurózóna konjunktúraindexe, pirossal az aktuális környezet megítélése. Forrás: Sentix

Az index összetevői közül az aktuális kondíciók megítélése mínusz 14,3 pontról mínusz 66,0 pontra, a valaha elért legalacsonyabb szintre esett. A kilátások megítélése azonban kissé javult, mínusz 20,0 pontról mínusz 15,8 pontra emelkedett.

Az aktuális gazdasági környezet megítélése soha még nem esett oly meredek mértékben a világ minden régiójában mint a mostani felmérésben” – kommentálta a felmérés megállapításait Patrick Hussy, a Sentix ügyvezető igazgatója.

“A recesszió sokkal nagyobb mértékű a 2009-esnél” – jegyezte meg. “Az eddigi prognózisok mind alábecsülték a gazdasági teljesítményvesztés mértékét. A recesszió jóval mélyebb és elhúzódóbb lesz” – tette hozzá.

Az euróövezetben a konjunktúraindex mindenkori mélypontjára zuhant és az Egyesült Államok is a recesszió örvényébe keveredett a Sentix felmérése alapján. Reményteljesnek csak az ázsiai térségben tűnnek a kilátások (Japán nélkül), ahol a konjunktúrabarométernek a kilátások megítélését számszerűsítő összetevője alapján már egyensúlyba kerültek a pesszimista és optimista várakozások.

Patrick Hussy

Németországban áprilisra vonatkozóan mínusz 36,0 pontra, 2009 márciusa óta a legalacsonyabbra esett a konjunktúraindex az előző havi mínusz 16,9 pontról. Az aktuális helyzet megítélése mínusz 59,3 pontra, 2009 májusa óta a legalacsonyabbra csökkent mínusz 13,3 pontról. A kilátások megítélése javult, mínusz 20,5 pontról mínusz 9,0 pontra emelkedett.

A németországi mutató csökkenésének mértékét a foglalkoztatottakat védő szociális háló mérsékelte a Sentix megítélése szerint. “Ennek azonban csak rövid távú hatása lesz és csak késlelteti a kiigazító reakciókat” – jegyezte meg Hussy, hozzátéve, hogy egyelőre nincs kilátás fordulatra.

Az Egyesült Államokban 0,2 pontról mínusz 39,1 pontra, 2009 márciusa óta a legalacsonyabbra csökkent a konjunktúraindex. Az aktuális helyzet megítélésének mutatója 2009 júliusa óta a legalacsonyabb értéket érte el mínusz 59,0 ponton az előző havi 17,8 pont után. A kilátások megítélése mínusz 16,5 pont lett mínusz 16,0 pont után.

Az ázsiai térségben (Japán nélkül) 2008 decembere óta a legalacsonyabbra csökkent a konjunktúrabarométer, mínusz 21,8 pontra mínusz 13,5 pontról. Az aktuális helyzet megítélése mindenkori mélypontra esett, mínusz 41,3 pontra mínusz 14,5 pontról. A kilátások megítélését számszerűsítő mutató azonban egyensúlyi helyzetet jelzett a pesszimista és optimista várakozások között, az előző havi mínusz 12,5 pont után.

Kelet-Európa konjunktúramutatója mínusz 38,6 pontra, 2009 áprilisa óta a legalacsonyabbra esett az előző havi mínusz 12,9 pontról. Az aktuális helyzet megítélése 2009 májusa óta a legrosszabb, mínusz 58,5 pont az előző havi mínusz 10,8 pont után, a kilátások megítélése pedig 2011 decembere óta a legrosszabbnak bizonyult mínusz 16,0 ponttal mínusz 15,0 pont után.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.