Hét érmet nyertek a magyar diákok a koronavírus-járvány miatt online megrendezett 54. nemzetközi Mengyelejev-diákolimpián.
A nemzetközi tudományos diákolimpiák sorában most először személyes találkozás nélkül, de egységes feltételekkel 28 ország 130 diákja mérhette össze kémiatudását a legnehezebbnek tartott nemzetközi kémiaversenyen.
Magyarfalvi Gábor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának adjunktusa, a magyar csapat vezetője – aki korábban maga is részt vett a versenyen és 2012 óta készíti fel a diákokat – elmondta: a Mengyelejev-verseny feladatai nagy kihívást jelentenek mindenkinek.
A legjobb egyetemekre jutnak be a Mengyelejev-diákolimpián jól szerepelt magyar diákok ketten a Cambridge Egyetemen tanulnak tovább.
“Mindig nagy öröm olyan diákokat felkészíteni, akik szeretnének tanulni” – mondta, hozzátéve, hogy a versenyzők középiskolai tanárai is rengeteget segítenek a felkészülésben és az ELTE Kémia Intézetéből egy nagyobb csapat dolgozik velük.
Elmondta: mivel az idén Magyarország lett volna a rendező, a szokásos négy helyett tíz diákot nevezhettek be.
Ketten ezüstérmet, öten bronzérmet és hárman dicséretet kaptak.
Mint mondta, a nemzetközi versenyt áprilisban rendezték volna meg Budapesten, azonban azt a járvány miatt az utolsó pillanatban le kellett mondani. A diákolimpiát jövő tavaszra ismét Budapestre tervezik.
Az idei távolimpián elmaradt a laborgyakorlat, a versenyzők két elméleti fordulón vettek részt, két ötórás dolgozatot írtak, amelyben rejtvényjellegű kérdések és többlépéses, összetett feladatok, hanem kifejtendő, megoldandó számolások szerepeltek – ismertette a verseny menetét, hozzátéve, hogy a dolgozatokat személyes és videofelügyelet mellett írták meg a diákok.
Az elméleti feladatsorokat mindenki a hazájában írta meg angolul vagy oroszul, a javítást a feladatszerzőkkel videokapcsolaton át vitatták meg a versenyzők.
A tíz diák közül ezüstérmet (14-39. helyezés) kapott Kapdos Ádám (Fazekas Mihály Gimnázium, Debrecen) és Benkő Dávid (Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest). Bronzérmet (40-78. hely) szerzett Ficsór István Dávid (Református Gimnázium, Kecskemét), Kozák András (ELTE Apáczai Gimnázium), Fajszi Bulcsú (Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest), Babcsányi István (Fazekas Mihály Gimnázium, Budapest) és Borbás Balázs (Kökönyösi Gimnázium, Komló). Simon Vivien (ELTE Apáczai Gimnázium), Kóta Kata (Radnóti Miklós Gimnázium, Szeged) és Garamvölgyi István (Katona József Gimnázium, Kecskemét) dicséretet kapott.