Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Merkelék javítottak a német gazdaság idei kilátásain
No menu items!

Merkelék javítottak a német gazdaság idei kilátásain

A német szövetségi kormány új gazdasági prognózisa szerint Németország hazai összterméke (GDP) a korábban valószínűsített 6,3 százalék helyett 5,8 százalékkal csökkenhet az idén.

Az Európai Unió legnagyobb gazdasága V-alakú pályát fut be, a koronavírus-világjárvány hatására bekövetkezett történelmi léptékű visszaesés után megkezdődött a kilábalás – emelte ki berlini tájékoztatóján Peter Altmaier gazdasági miniszter.

Peter Altmaier

Jövőre ugyan a korábban vártnál kisebb, 5,2 százalékos helyett 4,4 százalékos növekedés következhet, de a német gazdaság teljesítménye 2022 elejére így is elérheti a járvány miatt keletkezett válság előtti szintet – mondta a miniszter.

A német gazdaság a második világháború óta a legmélyebb válságba jutott, a GDP 9,7 százalékkal csökkent az idei második negyedévben az év első három hónapjához képest. A mélyponton viszont már májusban túljutott, és valamennyi mutató a helyzet jelentős javulását jelzi – húzta alá Peter Altmaier.

A folyamat fenntartásának legfőbb feltétele, hogy ne legyen szükség ismét a gazdaság és a társadalom működését országszerte nagyban korlátozó járványügyi intézkedésekre – tette hozzá.

Kifejtette, hogy a válságot nagyban enyhítik az állami gazdaságösztönző programok, így míg a háztartások fogyasztási kiadásai várhatóan 6,9 százalékkal csökkennek az idén éves összevetésben, az állam 4,8 százalékkal többet költ, mint tavaly.

A kormány minden korábbinál nagyobb szabású, valamennyi programot együttvéve több mint ezermilliárd eurós gazdasági stabilizációs és növekedésösztönző csomagot állított össze, amely egyaránt segíti az embereket és a vállalkozásokat. A kormányzati intézkedések, köztük az áfacsökkentés és a kieső bér egy részének állami forrásból finanszírozott pótlására épülő rövidített munkaidő intézményének kiterjesztése révén sikerült stabilizálni a fogyasztást és megakadályozni a munkanélküliség meglódulását – hangsúlyozta a miniszter.

Az új előrejelzés szerint a regisztrált munkanélküliek száma a tavalyi 2,27 millióról az idén 2,69 millióra emelkedhet, jövőre pedig 2,58 millióra mérséklődhet a 83,2 milliós országban, és a lakossági fogyasztás igen jelentősen, 4,7 százalékkal növekedhet 2021-ben.

Ugyanakkor a járvány súlyos válságba taszította a világgazdaság egészét. A legutóbbi, 2008-2009-es pénzügyi válságnál jóval súlyosabb krízis miatt az idén 4,4 százalékkal csökkenhet a világgazdaság teljesítménye, jövőre viszont 6,2 százalékos növekedés mehet végbe. Ezért a német export az idén 12,1 százalékkal csökkenhet, jövőre pedig 8,8 százalékkal növekedhet, a behozatal pedig az idén 8,1 százalékkal csökkenhet, és jövőre 7,5 százalékkal nőhet – áll a kormány prognózisában.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.