A daganatos betegek sugárterápiás kezelésének 40-45 százalékát a központi régióban végzik, egyharmadát az Uzsoki utcai Kórházban, amely ötszázmillió forint értékben újabb sugárterápiás berendezést kapott az Egészséges Budapest Program keretében – jelentette be az emberi erőforrások minisztere sajtótájékoztatóján.
Kásler Miklós elmondta, a többfotonos lineáris gyorsító üzembe helyezéséhez kapcsolódóan 165 millió forintból megtörtént a fogadóhelyiség teljes felújítása is a sugárvédelmi építészeti előírásoknak megfelelően.
A miniszter hozzátette: a daganatos betegek sugárterápiás kezelésének 40-45 százalékát a központi régióban végzik, egyharmadát az Uzsokiban, kétharmadát az Országos Onkológiai Intézetben. Előbbi intézményt Kásler Miklós a sugárterápia egyik fellegvárának nevezve azt mondta, ezzel az újabb berendezéssel olyan kapacitás jött létre, amely nemcsak a központi régió betegeit képes ellátni.
Kásler Miklós kitért arra, hogy a daganatos betegségek diagnosztikája és kezelése rendkívül összetett, komoly szervezettséget és komplex együttműködést igényel az egészségügy legkülönbözőbb szakterületei között.
Felidézte, hogy 1994-ben az Országos Onkológiai Intézet az európai országok közül elsőként állította össze a rosszindulatú daganatok korai felismerésére, diagnózisára és kezelésére vonatkozó onkoterápiás protokollt.
A miniszter hozzátette: az elmúlt években kialakították az onkológiai ellátórendszert; egy nemzeti intézettel, négy regionális centrummal és a megyei kórházak onkológiai ellátásával. Így a megyei kórházak szintjén áll rendelkezésre a három legfontosabb diagnosztikai lehetőség, de a terápiás lehetőségek nagy része is.
Ez a struktúra teszi lehetővé, hogy a lehetőségekhez képest a legrövidebb időn belül jussanak az orvosok a diagnózishoz és elkezdődhessen a beteg kezelése – hangoztatta.
Kásler Miklós beszélt arról is, hogy a magyar eszközpark korszerű, és jelentős beruházásokkal az ország egész területén lecserélték a besugárzó központok elavult vagy a közeljövőben elavulttá váló gépeit.