Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Munkanélküliség. Kétéves csúcs az eurózónában
No menu items!

Munkanélküliség. Kétéves csúcs az eurózónában

Augusztusban az ötödik egymást követő hónapban emelkedett, és több mint két éve a legmagasabb szintet érte el a munkanélküliségi ráta az euróövezetben – jelentette az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

Augusztusban szezonális kiigazítással 8,1 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta az euróövezet 19 tagállamában a júliusi 8,0 százalékról. A júliusi adatot 7,9 százalékról módosította 8,0 százalékra az Eurostat. Az augusztusban elért 8,1 százalék 2018 júliusa óta a legmagasabb munkanélküliségi ráta az euróövezetben.

Az Európai Unió 27 tagállamában augusztusban 7,4 százalékra emelkedett a munkanélküliségi ráta a júliusi 7,3 százalékról.

Az Eurostat számításai szerint augusztusban az Európai Unióban 15,603 millióan voltak munka nélkül, ebből 13,188 millióan az euróövezetben.

Az előző havihoz képest a munkanélküliek száma az EU-ban 238 ezerrel, az euróövezetben pedig 251 ezerrel nőtt augusztusban.

Augusztusban a legmagasabb munkanélküliségi rátát Spanyolországban regisztrálták, 16,2 százalékosat az előző havi 15,9 százalék után. Görögországból a legfrissebb adat a júniusi 18,3 százalék, ami magasabb a májusi 17,3 százaléknál.

Németországban az előző havi 4,4 százalékon maradt augusztusban is a munkanélküliségi ráta, Franciaországban 7,5 százalékra emelkedett 7,1 százalékról, Olaszországban pedig 9,7 százalékra csökkent 9,8 százalékról.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

A legalacsonyabb munkanélküliségi rátát Csehországban regisztrálták augusztusban, 2,7 százalékosat, magasabbat a júliusi 2,6 százaléknál. Lengyelországban 3,1 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta 3,2 százalékról, a romániai 5,3 százalékra 5,4 százalékról. Szlovákiában 6,8 százalékos volt a munkanélküliségi ráta augusztusban, magasabb a júliusi 6,7 százaléknál. Magyarországról a júliusi adat áll rendelkezésre, 4,6 százalék, alacsonyabb a júniusi 4,9 százaléknál.

A 25 év alattiak körében 17,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta augusztusban az EU-ban és 18,1 százalékos az euróövezetben, magasabb az előző havi, sorrendben 17,4 és 17,8 százaléknál. Az EU-ban 64 ezerrel, az euróövezetben 69 ezerrel nőtt a 25 év alatti munkanélküliek száma augusztusban az előző havihoz képest.

A 25 év alattiak körében Spanyolországban a legmagasabb a munkanélküliségi ráta, augusztusban 43,9 százalékos volt az előző havi 41,7 százalék után. A legfrissebb görögországi adat a júniusi 39,3 százalék, amely magasabb a májusi 38,1 százaléknál. Olaszországban is magas a munkanélküliség a fiatalkorúak körében, 32,1 százalék volt augusztusban.

A balti államokban szintén magas a fiatalkorúak körében a munkanélküliség: augusztusban Litvániában 25,4 százalék, Lettországban pedig 16,3 százalék volt. Észtországból a legutolsó adat a júliusi 23,7 százalék.

Magas a fiatalkorú munkanélküliség a Skandináv országokban is: Svédországban 28,4 százalék volt augusztusban, Finnországban 21,6 százalék, Dániában pedig 12,2 százalék.
Magyarországon (júliusban) 14,1 százalékra csökkent az előző havi 15,2 százalékról a munkanélküliségi ráta a 25 év alattiak körében. Szlovákiában augusztusban 19,4 százalék volt az arány a júliusi 19,8 százalék után. Romániában júniusban 16,9 százalék volt az arány, csakúgy, mint Szlovéniában. Lengyelországban augusztusban 9,1 százalékra csökkent az előző havi 9,6 százalékról a fiatalkorúak munkanélküliségi rátája. Csehországban 8,8 százalékra csökkent az arány augusztusban az előző havi 8,9 százalékról.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.