Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág NHP Hajrá - körkép. A beruházási hitel a favorit
No menu items!

NHP Hajrá – körkép. A beruházási hitel a favorit

Elsősorban beruházásokra kérik a Növekedési hitelprogram (NHP) Hajrá! hiteleit a cégek, a szerződött összegek október végéig meghaladták a 600 milliárd forintot – közölték a programban résztvevő bankok.

A jegybanki program indítása óta az OTP Bank folyósította az NHP Hajrá! keretének 26 százalékát, a hitelintézet 1400 ügyfelével kötött szerződést valamelyik konstrukcióra. Az előkészítés alatt álló és folyósított hitelek összege megközelíti a 200 milliárd forintot, melyet a banktól felerészben beruházásra, felerészben forgóeszköz finanszírozásra vettek igénybe a vállalkozások. A gazdasági ágazatok közül leginkább a kereskedelem és gépjárműjavítás területéről volt jelentős érdeklődés, innen érkezett a legtöbb igénylés, majd az ingatlanügyletekhez kapcsolódóan, harmadikként pedig a feldolgozóipari vállalkozásoktól.

A K&H Bank a program áprilisi indulása óta közel 130 milliárd forint értékben kötött NHP Hajrá! szerződést, ebből több mint 90 milliárd forint folyósítása történt meg. A legtöbb hiteligényt a növénytermesztéssel, állattenyésztéssel, vadgazdálkodással foglalkozó cégek részéről tapasztalták, és közel ilyen aktívak a kereskedelmi vállalkozások is. A legnépszerűbb hitelcél továbbra is a forgóeszköz finanszírozás, ami a szerződött hitelösszegek közel 70 százalékát teszi ki. A második legkelendőbb hitelcélnak az új beruházási hitel, valamint a beruházási hitelkiváltás számít, mindkettő a szerződött hitelösszegek 14-14 százalékát teszi ki. A támogatás előfinanszírozás és a lízingcél egyelőre csupán a szerződött összegek 1-2 százalékát teszi ki.

A Takarékbank október 21-ig 73 milliárd forint értékben kötött szerződést az NHP Hajrá! programban, ebből 69 milliárd forintot már folyósítottak. A hitelek 75 százaléka új beruházási hitel, a támogatás-előfinanszírozási hitelcél aránya 17 százalékos, míg a forgóeszközhitel és a hitelkiváltás jelentik a legkisebb részt, 5 illetve 3 százalékos aránnyal.

Az MKB Banknál október végéig több mint 50 milliárd forint összegben kötöttek szerződést az NHP Hajrá! keretében, folyósítás 30 milliárd forint összegben történt. A közlésük szerint mindegyik hitelcél népszerű, a legnagyobb kereslet a beruházási hitelekre (ide értve a pénzügyi lízinget is) és a forgóeszközhitelekre mutatkozik.

Az Erste Bank piaci részesedését meghaladó értékesítést tudhat magáénak az NHP Hajrában, közel 80 milliárd forint összegben kötött szerződést a bank. A folyósítás aránya több mint 80 százalékos, a legnépszerűbb hitelcél a forgóeszköz finanszírozás, amely az igényelt összeg több mint felét teszi ki. A hitelkiváltás a szerződések 30 százalékában cél, míg a felvett kölcsönök 15 százalékát új beruházások finanszírozására fordítják az Erste Bank ügyfelei.

Az UniCredit Bank és lízingvállalata október 22-ig mintegy 59 milliárd forint hitelösszegre kötött NHP Hajrá! szerződést, amelyből közel 44 milliárd forintot már folyósítottak. A legnépszerűbb hitelcélok az új és a hitelkiváltási célú forgóeszközhitel, a szerződött összeg mintegy 60 százalékát erre szánják ügyfeleik, valamint a beruházásihitel-kiváltás, a szerződött összeg mintegy 20 százalékával.

A CIB Banknál az NHP Hajrá! hitel- és lízingszerződések összértéke szeptember végén 42 milliárd forint volt, melyből addig 26 milliárd forintot folyósítottak. A CIB-nél elsősorban a mikro-, kis- és középvállalatok keresik a terméket, a legnépszerűbb lízingcélok között a kishaszongépjárművek, a mezőgazdasági gépek, az ipari és termelőberendezések állnak. A hitelcél szerinti megoszlásban a forgóeszköz-finanszírozás a legnagyobb arányú.

A Raiffeisen Bank eddig leszerződött Nhp Hajrá! állománya nagyjából 27 milliárd forint, és jelenleg több 10 milliárdnyi ügylet van előkészítés alatt. A már folyósított állomány 14 milliárd forintot tesz ki. A Raiffeisen Banknál a hitelek döntő többsége, 70 százaléka új beruházási hitel, kisebb része forgóeszközhitel, míg a hitelkiváltások teszik ki a legkisebb részt. Megjegyezték, hogy jelenleg a Széchenyi beruházási plusz és a Széchenyi likviditási hitelek számítanak a húzóterméknek a kkv-szegmensben, már több milliárdnyi a leszerződött, illetve folyósított állomány.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.