Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Túlnyerte magát az Alipay? Felfüggesztett részvényjegyzés
No menu items!

Túlnyerte magát az Alipay? Felfüggesztett részvényjegyzés

Felfüggesztették a kínai Alipayt is üzemeltető Ant csoport részvényeinek bevezetését a sanghaji és a hongkongi tőzsdére, mindössze két nappal azelőtt, hogy elindult volna a nyilvános kereskedés a papírokkal. 

Az Ant csoport, amely a világ legnagyobb online és mobilfizetési platformja, az Alipay tulajdonosa, júliusban indította el az elsődleges részvénykibocsátási (IPO) folyamatot, amelynek eredményeként egyszerre jelent volna meg a hongkongi tőzsdén, illetve a technológiai vállalatoknak szánt sanghaji elektronikus tőzsdén, a Star Marketen.

A vállalat 37 milliárd dollárt gyűjtött a részvényjegyzési időszakban, amivel minden idők legnagyobb tőzsdei kibocsátását hajtotta volna végre.

Előbb a sanghaji tőzsde jelentette be, hogy felfüggesztette a részvények bevezetését a Star Marketre. Ezt követően az Ant közölte, hogy befagyasztják a folyamatot a hongkongi tőzsdén is.

Az Ant közlése szerint úgy tűnik, hogy mégsem felel meg a tőzsdén jegyzett vállalatokra vonatkozó követelményeknek.

Jack Ma

A vállalat tájékoztatása szerint Sanghajban azt követően döntöttek a felfüggesztésről, hogy az illetékes tőzsdei hatóságok megbeszélést tartottak az Ant alapítójával, Jack Mával és a vállalat felső vezetőivel. Ezen a tanácskozáson elhangzott, hogy az Ant online hitelezési ága szigorúbb kormányzati ellenőrzés alá került.

Kínában a minap történtek változások a fintech vállalatok szabályozási környezetén. A kínai hatóságok a hét elején tették közzé az online mikrohitelezésre vonatkozó új szabályokat. A kormánynak egyre kevésbé tetszik, hogy a bankok aktívan használnak mikrohitelezőket vagy olyan külső technológiai platformokat, mint az ANT fogyasztási hitelek kihelyezésére, miközben növekszik a csődök száma és a romlik az eszközök minősége egy járvány sújtotta gazdaságban.

Jack Ma október végén idejétmúltnak nevezte a kínai pénzügyi szabályozást, amelyet nem igazán tudnak betartani a pénzügyi innovációs technológiák alkalmazására törekvő vállalatok.

Az Alipayt üzemeltető Ant csoport – amely Kína legnagyobb e-kereskedelmi vállalata, az Alibaba leányvállalata – a világ legértékesebb technológiai startupjai közé tartozik.
Az Ant értékét 2018-ban mintegy 150 milliárd dollárra becsülték tőkevonzási képessége alapján.

Az Economic Daily című, állami hátterű kínai újság úgy kommentálta az esetet, hogy az Ant elsődleges részvénykibocsátásának felfüggesztésével a szabályozó hatóságok megmutatták, hogy elkötelezettek a befektetők érdekeinek megvédése mellett. A lap szerint az Ant számára pedig az a legfontosabb, hogy végrehajtsa a szükséges “kiigazításokat”.

Alex Sirakov, a Kapronasia nevű, az ázsiai pénzügyi szolgáltatások elemzésére szakosodott, független tanácsadó vállalat vezető elemzője viszont úgy véli, hogy az Ant “talán saját nagyságának és sikerének áldozatává vált”. Sirakov úgy gondolja, hogy az IPO felfüggesztése egy politikai üzenet, amely mindenkit emlékeztet arra, hogy a kínai “egy erősen szabályozott gazdaság”.

 

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.