Kezdőlap Pénzvilág Elemzők: a várakozásoknak megfelelően maradt változatlan az alapkamat
No menu items!

Elemzők: a várakozásoknak megfelelően maradt változatlan az alapkamat

Nem számított a piac a jegybanki alapkamat módosítására, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi döntése megfelel az elemzői várakozásoknak – vélik az MTI-nek nyilatkozó szakértők.

Az idei második kamatdöntő ülésen az alapkamat 0,6 százalék maradt, az egynapos betéti kamat -0,05 százalék, az egynapos és egyhetes fedezett hitelkamat 1,85 százalék változatlanul.

Suppan Gergely

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint mivel az infláció az év elején a 3 százalékos inflációs cél körül maradhat, nem lesz szükség szigorításra. Különösen, hogy az infláció emelkedését nem a gazdaság túlfűtöttsége okozza. Így szerinte a következő két-három évben sem kell szigorításra számítani.

Ugyanakkor Suppan szerint a fokozódó inflációs kockázatok miatt erősödnek a szigorítás irányába mutató kockázatok.

Megjegyezte azt is, hogy a járvány kitörése óta szinte minden jegybank csökkentette a kamatokat, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 0 százalékra csökkentette a kamatcélt, korlátlan eszközvásárlási programot jelentett be, az Európai Központi Bank 750 milliárd euró pandémiás eszközvásárlási programot jelentett be, amit 600, legutóbb pedig további 500 milliárd euróval bővített.

A tengerentúli oltási program gyors haladásával azonban közeledhet a nyitás időpontja, ami az új fiskális élénkítő csomaggal és a nyersanyagárak meredek emelkedésével együtt fokozza az inflációs várakozásokat – tette hozzá.

Molnár Dániel, a Századvég makrogazdasági elemzője is kiemelte, az infláció januárban a jegybanki cél alatt, de a célsávon belül tartózkodott. Ugyanakkor a maginflációs mutató továbbra is jelentősebb árnyomásról tanúskodik. A forintárfolyam hosszabb ideje stabil, habár gyenge.

E tényezők az elemző szerint nem indokoltak volna semmilyen azonnali szigorító lépést a jegybank részéről. Ezen felül a vártnál kedvezőbb negyedik negyedéves GDP adat és a 0 kamatszinttől való távolságtartás miatt a kamatcsökkentés szükségessége sem merült fel.

A monetáris politikában a márciusi ülés hozhat változást, amikor is az MNB publikálja legfrissebb gazdasági előrejelzését. Ugyanakkor a kamatszintekben vagy a jegybanki programokban, mint az eszközvásárlások vagy a Növekedési hitelprogram, ekkor sem számít érdemi változtatásra, legfeljebb finomhangolásra.

Németh Dávid

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kitért arra, hogy az alapkamat mellett az egyhetes betét 0,75 százalékos kamata is hónapok óta változatlan.

A monetáris feltételek szempontjából az infláció a kulcskérdés, ezen a téren felfelé és lefelé mutató kockázatok is vannak. Az olajár idei emelkedése például felfelé húzza az inflációt, de a jegybank elsősorban azt fogja nézni, hogy ez a drágulás beépül-e a termékek árába.

Az MNB inkább a hosszútávú folyamatokra fókuszál, az egyszeri hatásokat megpróbálja kiszűrni – mutatott rá.

Világszerte és Magyarországon is csak az év vége felé lehet majd látni a tartós inflációs folyamatokat, ezért kivárást valószínűsít a monetáris politikában a következő hónapokban is.

Ahol leginkább változásra lehet számítani szerinte a jövőben, az a jegybanki kötvényvásárlási program, mivel az Államadósság Kezelő Központ a kibocsátás csökkentését tervezi március végétől. A következő hetekben az alapkamat és az egyhetes betéti kamat közötti különbség is fennmarad – közölte.

Varga Zoltán Equilor
Varga Zoltán,

Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője kiemelte: a második negyedévben élénkülhet az infláció, bár a várakozásoknak megfelelően visszafogott áremelkedési ütemmel indult az év, részben a magas bázishatás miatt, amely áprilisban tűnhet el.

Az élelmiszerek, a szeszes italok és dohányáruk ára továbbra is lendületesen emelkedik, a folyamat várhatóan az év további részében is fennmarad. A második negyedévben minden inflációs mutató élénkülhet, a nyersanyagárak emelkedésén túl a lakossági kereslet bővülése, illetve a korábban elhalasztott áremelések realizálódása is felfelé mutató kockázat – közölte.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Aldi piacelsőségi állításait vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Aldi Magyarország Élelmiszer Kereskedelmi Bt.-vel (Aldi) szemben

Személyi és szervezeti változások lépnek életbe a Mol-csoportnál

  Saját döntése alapján távozik pozíciójából és a cégcsoporton kívül...

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról az MNB Monetáris Tanácsa júliusban

A július 22.-i döntés alapján a jegybanki alapkamat 6,50 százalék maradt.

Szombaton jön a Repülőtér Éjszakája

Az este, amikor a repülős múlt, jelen és jövő találkozik a ferihegyi repülőmúzeumban.
Hirdetés

Hírek

Az Aldi piacelsőségi állításait vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított az Aldi Magyarország Élelmiszer Kereskedelmi Bt.-vel (Aldi) szemben

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról az MNB Monetáris Tanácsa júliusban

A július 22.-i döntés alapján a jegybanki alapkamat 6,50 százalék maradt.

Szombaton jön a Repülőtér Éjszakája

Az este, amikor a repülős múlt, jelen és jövő találkozik a ferihegyi repülőmúzeumban.

140 milliárd forintot fordítanak a kedvezményes gyermekétkeztetésre

A kormány idén 140 milliárd forintot fordít ingyenes vagy kedvezményes gyermekétkeztetésre, melyre 2010-ben 32 milliárd forintot költöttek - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára kedden Szerencsen, ahol tanszercsomagokat adott át helyi nagycsaládosoknak.

Csemegekukorica körkép

Az ország északi részében kifejezetten jó csemegekukorica-terméseredmény várható, míg délebbre nem ennyire jó a helyzet. Az itthon megtermelt csemegekukorica jelentős részét a konzervipar dolgozza fel, de a fogyasztók körében rendkívül népszerű a friss, csöves kukorica is. A frisspiacra szánt terméket elsősorban kistermelők állítják elő, a különböző termesztési módszerek alkalmazásának, illetve az ütemezett vetésnek köszönhetően május végétől október elejéig elérhető a magyar csemegekukorica a boltokban, piacokon.

A megszokottnál kevesebb az idei meggytermelés

Idén sem kedvezett a meggytermésnek az időjárás, a tavaszi fagykár jelentős volt az ültetvényekben, érdemi mennyiséget csak a közép- vagy késői érésű fajtákról tudtak betakarítani a termelők. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint az alacsony termés ellenére jelentős kereslet alakult ki a nemzetközi piacon a magyar meggy iránt, ami az árakat is extrém módon felfelé hajtotta.

Bécs a zöldebb megoldást választja: előnyben a többször használatos palackok

Bécsben is bevezették az egyszer használatos palackokra vonatkozó betétdíjat, de a szakértők szerint a többször használatos palack jelenti az igazán zöld megoldást.

Újabb szabadstrand nyílt a fővárosban

Kedden megnyílt a főváros legújabb szabadstrandja, a Duna-fürdő Árasztó-part Újbudán
Hirdetés

Gazdaság

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról az MNB Monetáris Tanácsa júliusban

A július 22.-i döntés alapján a jegybanki alapkamat 6,50 százalék maradt.

A nyári uborkaszezon a legjobb időszak a dubaji ingatlanvásárlásra a magyar szakértő szerint

Töretlenül növekszik a magyarok érdeklődése a dubaji ingatlanok iránt, egyes cégek évről évre hússzoros növekedést is tapasztalnak a keresletben.

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.