Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Németország. Járvány előtti szintre javult az üzleti hangulat
No menu items!

Németország. Járvány előtti szintre javult az üzleti hangulat

Pirossal az üzleti hangulatindex, szürkével az aktuális helyzetről alkotott vélemény, kékkel pedig a kilátások indexe

Az előző havihoz képest váratlanul nagymértékű javulással, a koronavírus-járvány előtti szintre tért vissza márciusban az üzleti hangulat Németországban – jelentette a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete.

Márciusban 96,6 pontra emelkedett a várt 93,2 pont helyett a februári 92,7 pontról az ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti hangulatindexe.

Hasonló értéken legutóbb tavaly februárban állt az index, 96,0 ponton, még a koronavírus-járvány kitörése miatt bevezetett korlátozások előtt. A mostaninál magasabb szintet pedig 2019 júniusában ért el legutóbb az index.

Tavaly márciusban a járványvédelmi korlátozások miatt 85,9 pontra, majd áprilisban 74,2 pontra, tavalyi mélypontjára esett a mutató. A szeptemberben elért 93,2 pontig az index folyamatosan emelkedett, majd a korlátozások második hulláma miatt ismét visszaesett.

Az index összetevői közül a kilátások megítélését tükröző mutató 100,4 pontra emelkedett márciusban a februári 95,0 pontról. Az aktuális helyzet megítélését számszerűsítő mutató pedig 93,0 pontra 90,6 pontról.

A feldolgozóiparban a februári 16,4 pontról 24,1 pontra emelkedett az index. Javult a vállalatok helyzetmegítélése, várakozásaik pedig a legmagasabb optimizmust mutatták 2010 novembere óta. A kereslet feldolgozóipari ágazatban növekedett, ami a teljes gazdaságra kiterjedő fellendülés előjeleként szolgál.

A szolgáltatóipari ágazatokban is javult a hangulat, az index az előző havi mínusz 2,2 pontról 6,5 pontra emelkedett márciusban. A szolgáltatóiparban mind az aktuális helyzet, mind a kilátások megítélését tekintve. Az informatikai szolgáltatások terén kifejezetten biztató a hangulat, a szállodaiparban, turizmusban és vendéglátásban pedig továbbra is rossz, de javult az előző havihoz képest.

A kereskedelemben mínusz 14,6 pontról mínusz 1,4 pontra javult a mutató. Mind az aktuális helyzet, mind a kilátások megítélése nagymértékben javult. A kiskereskedelemben azonban továbbra is rossznak ítélik meg a helyzetüket a vállalkozások, bár kevésbé mint az előző hónapban. Kivételnek számít azonban a szupermarketek, a kerékpár kereskedők és a virágkereskedők helyzete.

Az építőiparban a hangulatindex pozitív tartományba tért vissza, mínusz 2,8 pontról plusz 2,3 pontra. Az aktuális helyzet megítélése egy éve a legjobbnak bizonyult de javult kissé a kilátások megítélése is.

A müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) mintegy 9 ezer vállalkozás bevonásával készíti el havi rendszerességgel minden gazdasági ágazatot felölelő hangulati felmérését. Az index számítása a pozitív és negatív értékelések arányát veszi figyelembe a 2015-ös alaphelyzethez viszonyítva.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.