Nagy valószínűséggel marad a hitelmoratórium az eredeti határidő után is, azonban erről, és a fenntartás feltételeiről még nem döntött a kormány. Egyes újságok már az új határidőt is tudni vélik, azonban egyelőre csak annyit biztos: a hitelmoratórium sorsáról a Magyar Bankszövetséggel és a Magyar Nemzeti Bankkal folytatott egyeztetéseket követően dönt a kabinet. Úgy tűnik: feltételekkel hosszabbítható lesz a moratórium.
Az eredetileg június végén lejáró hitelfizetési moratóriumról Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkár beszélt legutóbb, a Világgazdaságnak adott interjújában. Kifejtette: a moratórium eredményeként a tavaly a 2020-as GDP 3,6-3,8 százalékát kitevő, mintegy 1700-1800 milliárd forintnyi elhalasztott törlesztés maradhatott a reálgazdaságban. Hozzátette, miközben a covid járvány hatására a magyar kormány 15 hónapot lefedő időtartamra automatikusan – vagyis nemcsak az azt kérelmező, hanem a válság kitörését megelőzően hitelfelvevő -, valamennyi lakossági és vállalati ügyfélnek biztosította ezt a védelmet, más tagállamok estében ez 3-9 havi időtartamot jelentett csak.
A június 2-ai ‘Követeléskezelés és felszámolás’ című konferenciánkon a téma szakértőitől első kézből tudhatja meg, hogy végül miként alakul a fizetési moratórium és mit jelent ez a hitelezők, illetve az adósok számára.
A miniszterhelyettes szerint a hitelfelvevők pénzügyi tudatosságát mutatja, hogy sokan csak addig vették igénybe ezt a lehetőséget, amíg arra valóban szükségük volt. Ezt mutatják az MNB adatai is, amely szerint a 2020 áprilisi 1,6 millió lakosági hitel helyett 2021 február végén már csak 1,3 millió szerződésre élt a moratórium. A vállalati vonalon is 21 százalékkal, 35 ezerre csökkent tavaly májushoz képest a moratóriumban maradó vállalkozások száma. Így pedig a lakossági hitelek 50, a vállalatiak 35 százaléka van moratórium alatt.
Úgy vélte, azt kell megvizsgálni, hogy a fizetéskönnyítő eljárás célzott folytatása mellett hogyan lehet biztosítani azt, hogy a pénzintézetek a hitelezés folyamatos fenntartásával tudják segíteni a gazdaság koronavírus-válság utáni újraindulását.
Ennek kapcsán a sajtóhírek már arról szóltak, hogy újra meghosszabbodhat az eredetileg 2020 december 31-ig tervezett hitelmoratórium. Az M1-en elhangzottak szerint nem ér véget június végén a járvány miatt elrendelt hiteltörlesztési moratórium hanem meghosszabítja a kormány. Hivatalos bejelentés egyenlőre még nem született, de piaci információk szerint a tárgyalópartnerek, a Pénzügyminisztérium, a Magyar Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank között körvonalazódik egy olyan megállapodás, amelynek lényege, hogy augusztus végéig általánosan meghosszabbítják a moratóriumot. De ezután sem engedik el a nehéz helyzetben lévő hitelesek kezét, mert ha külön jelzik igényüket, 2022 közepéig továbbra sem kell törleszteniük hitelüket.
‘Követeléskezelés és felszámolás’ című konferenciánkon a téma szakértőitől első kézből tudhatja meg miként alakul a fizetési moratórium