A cégautók módosult költségelszámolási szabályai, és az áfa 50 százalékos “könnyítése” mellett az új Növekedési Hitel Program is kedvező változást hozott. Az is egyértelmű, hogy a cégautó munkaerő megtartó szerepe egyre inkább erősödik.
Jelentős áfakedvezmény
A 2019-es év egyik legnagyobb jelentőségű változása az áfa átalakulása, azáltal hogy a céges bérelt, vagy lízingelt autóknál megjelent a bérleti- vagy lízingdíjon felszámított áfa egyszerűsített levonásának lehetősége. Ami azonban nagyon félreérthető, és amit sokan félre is értenek, vagy rosszul értelmeznek. Azt is érdemes tudni, hogy a bérleti- és lízingdíjakra vonatkozó új szabályozás előzményének a korábbi, 2013 óta érvényes céges autók üzemeltetési költségeire vonatkozó előírások tekinthetők. Akkortól ugyanis lehetőség van arra, hogy a céges személygépkocsik üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatást terhelő áfa összegének 50 százaléka pusztán az adóköteles cél igazolásával (és szabályos számla birtokában) levonható. Fontos, hogy e régebb óta létező szabályozás csak az üzemeltetési költségekre vonatkozik, az új szabályok pedig magának a bérbe (lízingbe) vételnek a díját veszik számba.
A 2019-es szabályok értelmében, aki céges autót bérel, vagy lízingel – például operatív, vagy nyíltvégű lízingbe veszi (e kategóriák adóznak az áfa rendszerében bérletként) – és az autót adóköteles gazdasági tevékenység érdekében használja, az a bérleti (lízing-) díjon felszámított áfa 50%-át részletes nyilvántartás (pl. útnyilvántartás) nélkül is levonhatja.
Fontos, hogy részletes nyilvántartás vezetése esetén a levonási arány továbbra is elérheti a 100 százalékot, ez a lehetőség tehát nem változott. A bérleti- vagy lízingdíjakon felszámított áfa összege cégmérettől függően nagyon jelentős tétel lehet: a multiknál éves szinten akár sok tízmillió forintos költséget is jelenthet.
A 2019-es pozitív változás ellenére a korábbi (üzemeltetési költségekre vonatkozó) szabály is változatlanul érvényben marad és az is, hogy az adóalanynak valamilyen módon, mindenképpen igazolnia kell az adóköteles használat arányát.
Újra itt az NHP fix
A kis és nagyhaszonjárművek esetében jelentős változás, hogy a Magyar Nemzet Bank 2019 elején 1000 milliárd forintos keretösszeggel elindította a Növekedési Hitelprogram új konstrukcióját NHP fix néven. Az új konstrukcióval az MNB elsősorban a kkv-hitelezés szerkezetére kíván hatást gyakorolni, célja a hosszú lejáratú és rögzített kamatozású hitelek részarányának növelése.
Az NHP fix a korábbi szakaszoknál célzottabb, a finanszírozható hitelcélok köre szűkül. Az új konstrukció 0 százalékos kamat mellett biztosít a hitelintézeteknek refinanszírozási forrást, amelyet azok maximum 2,5 százalékos kamatmarzs mellett hitelezhetnek tovább kkv-knak.
A cégautó, mint cafeteria eszköz
HR-esek szerint a cafeteria lecsupaszítása óta még a korábbiaknál is vonzóbb béren kívüli juttatásnak számít. Különösen akkor, ha a munkába járáson túl magáncélra is használható. Ezért az új helyzetben a cégek újragondolták, hogy a jelenlegi helyzetben milyen eszközöket tudnak még felsorakoztatni a jó szakemberek vonzására és különösen megtartására.
Ennek eredményeként pedig a vezető menedzserek mellett egyre több helyen kapnak és használhatnak magáncélra is cégautót olyan – főként középvezető –, munkatársak, akik korábban nem részesültek ebben a lehetőségben. Szakemberek szerint a legnépszerűbb béren kívüli juttatások közé tartozik az is, hogy a cégautót az azt használó alkalmazott maga választhat ki, a saját igényei szerint.
Hadrendbe álltak az alternatív hajtások
A cégautós piacon persze emellett is rengeteg újdonság, változás történt és várható. Egyre több cég állít flottájába hibrid és elektromos autókat, amelyek üzemeltetése, szervízelése és értékcsökkenése jelentősen eltér a hagyományos autókétól.
Az Európai Unió pedig 2020-tól olyan komoly bírsággal sújtja az újonnan értékesített autók károsanyag kibocsátását, ami több sikeres modell eltűnéséhez is vezet a jövő évtől.
Minderről és emellett még számos, a cégautókat, illetve a flottaüzemelést érintő témákról hallhat első kézből az „50%-os áfalevonás a cégautónál” címmel megrendezésre kerülő cégautó- és flottaüzemeltetési konferencián.
Személyes érdeklődési lehetőség, további információk ITT >>