Újra lehet jelentkezni a Kőrösi Csoma Sándor-program déli féltekére szóló pályázatára. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára ezzel kapcsolatban kifejtette: a déli félteke országaira vonatkozó pályázatot a helyi tanévhez igazítva, az északi féltekétől eltérő időpontban hirdetik meg, és a kiutazás is ehhez igazodva történik meg.
A Kőrösi Csoma Sándor-program keretében – amely 2013-ban került először meghirdetésre – 710 ösztöndíjas vett részt abban a munkában, amelynek célja, hogy a helyi magyar közösségek munkáját segítve hozza közelebb az ott élő honfitársaink számára az óhaza kultúráját és mindennapjait. A program keretében már több mint 190 fogadószervezet – köztük cserkészcsapatok, hétvégi magyar iskolák és egyházi szervezetek – kaptak segítséget az identitás megőrzéséhez és erősítéséhez a déli félteke országaiban.
Miközben a Covid-járvány miatt legutóbb 2019-ben hirdettek pályázatot a déli félteke országaiba, jelentős változásokon ment keresztül a program, mert a diaszpóraszervezetek kérésére a déli féltekére vonatkozó pályázatot már az ottani országok adottságainak megfelelően, az északi féltekétől eltérő időpontban, az adott a tanévhez igazítva, külön hirdetik meg. A tapasztalatok szerint a program eredményessége szempontjából az a legjobb időszak, amikor a helyi gyerekek iskolába járnak.
A Kőrösi Csoma Sándor-program – vagy ahogy az érintettek nevezik, a KCSP – déli félteke országait érintő pályázatra jelentkezők ezúttal a következő helyszíneken tevékenykedhetnek:
Argentína, Brazília, Chile, Paraguay, Uruguay, Venezuela és Kolumbia, valamint Ausztrália, Új-Zéland és a Dél-afrikai Köztársaság.
Ezek közül Kolumbia – a helyi közösségek kérésére – új országként csatlakozott a programhoz.
Potápi Árpád János ezzel kapcsolatban azt is örömmel nyugtázta, hogy tapasztalataik szerint azok a fiatalabb és idősebb ösztöndíjasok, akik részt vettek a programban, maguk is egy életre “megfertőződtek” nemzetpolitikával, hazaszeretettel, nemzeti érzésekkel. Szavai szerint mindez hatalmas dolog egy olyan világban, ahol finoman fogalmazva nem a nemzeti érzések erősítése a cél.
A jelentkezők tematikus feladatkörök szerint nyújthatják be pályázataikat: cserkésztevékenység, hagyományőrzés (népzene, néptánc, népi kézművesség, népi ének, népi játékok), oktatói és nevelői munka (magyar nyelvoktatás, tananyagok összeállítása, gyermekfoglalkozások tartása, táboroztatás) témákban, valamint közösségi, sport, média és kulturális tevékenység ellátása (kultúra- és rendezvényszervezés, marketing és adminisztratív feladatok ellátása, webszerkesztés, pályázatírás, kommunikáció- és médiatevékenység, kiadványszerkesztés, könyvtárrendezés és hagyatékgondozás). Arra különösen nagy figyelem fordul, hogy az ösztöndíjasok munkájához kötődő médiatevékenységet megerősítsék.
A pályázóktól csak a tematikus feladatköröknek megfelelő szakmai ajánlások fogadhatók el. A benyújtás kizárólag elektronikus úton lehetséges a kulhonimagyarok.hu oldalon, továbbá elérhető a korosiprogram.hu oldalon. A fogadószervezetek is csak elektronikus úton nyújthatják be jelentkezésüket. A pályázat benyújtásának határideje 2023. február 15-e.
A keretszám 25 fő, a célországok: Argentína, Brazília, Chile, Paraguay, Uruguay, Venezuela és, új helyszínként, Kolumbia. Ösztöndíjasokat vár továbbá Ausztrália, Új-Zéland és a Dél-afrikai Köztársaság.
A külföldi programszakasz 2023. április 1-jétől november 30-ig tart.
Érsek M. Zoltán