A Huawei alapítója, Ren Zhengfei visszavonul a vállalat vezetésétől, utódja pedig a lánya, Meng Wanzhou lesz, akit Kínában hősnek, az Egyesült Államokban pedig az állam ellenségének tartanak.
Politikai szempontból kényes személyi döntés van folyamatban a Huawei kínai távközlési óriásvállalat élén. A vállalat alapítójának lánya, a Huawei pénzügyi vezetője, Meng Wanzhou, aki egykor az amerikai igazságszolgáltatás célkeresztjébe került, április 1-jén veszi át a konszern elnöki székét. A Spiegel beszámolója szerint jól értesült pekingi körök megerősítették, hogy a lépés része a 78 éves Ren Zhengfei utódlási tervének.
Az 51 éves Wanzhou felemelkedése a konszern élére tovább erősítheti az Egyesült Államokban a Huawei-jel szembeni masszív politikai fenntartásokat. Sajtóértesülések szerint Joe Biden amerikai elnök jelenleg a vállalat elleni szankciók szigorítását fontolgatja. Ennek megfelelően a Huawei-től teljesen megtagadhatják a hozzáférést a fontos amerikai beszállítók, például a Qualcomm vagy az Intel félvezetőihez. Az USA biztonsági aggályokra hivatkozik, amelyeket a Huawei alaptalannak minősít.
A cég legendás alapítójának lánya az USA-val való konfliktus központi figurájává vált, amikor 2018 végén az amerikai igazságszolgáltatás kérésére letartóztatták Kanadában. A vád banki csalás volt az Irán elleni szankciók kijátszása érdekében. Meng Wanzhou-t három évig házi őrizetben tartották Vancouverben, és jogi úton küzdött az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen.
Ekkor Kína azzal fokozta a Kanadára gyakorolt nyomást, hogy letartóztatott két kanadait kémkedés gyanújával. A diplomaták “túszpolitikáról” beszéltek. 2021 szeptemberében Meng Wanzhou az amerikai ügyészekkel kötött egyezség után – a két kanadai szabadon bocsátásáért cserébe – hazatérhetett, ahol hősként üdvözölték. A fejezet csak tavaly decemberben zárult le, amikor az amerikai ügyészek a New York-i bíróságtól kérték az ügy iktatását.