Növekvő ütemben modernizálnak a hazai logisztikai cégek. A legújabb informatikai megoldások nagyban elősegítik az erőforrások hatékony kihasználását. Az iparág aktuális trendjeiről Szekeres Zoltánt, az SAP digitális ellátási láncért felelős üzletág vezetőjét kérdeztük.
– Az SAP egyik legújabb fejlesztése a SAP Logistics Business Network új lehetőségeket kínál a magyar logisztikai cégeknek. Ez egy olyan nyílt, biztonságos felhő alapú hálózat, amely a csatlakozóknak magasfokú együttműködést és átláthatóságot biztosít a szállítmányozásban.
Az integráció mellett lehetővé teszi a szállítmányozási folyamatok teljes körű kezelését az ajánlatkéréstől a számlázásig. A hálózathoz az eladó, a vásárló, a szállító és a szállítmányozó cégeken túl más hálózatok tagjai – például követési szolgáltatást nyújtó cégek – is csatlakozhatnak, így minden folyamat hatékonyan, egy platformon, rendszeren keresztül történik.
– Egy nemzetközi piaci jelentés szerint, az új IoT-bevezetések fő hajtóereje az ügyfél-interakciók támogatása lesz. Hogy látja, mi motiválja a hazai cégeket az IoT használatára?
– Már sok hazai cégnél megjelentek a szenzorok, a kamerák, de az adatok gyűjtésén túl eddig még nem volt jellemzően olyan elemzés, amely az üzleti folyamatokat segítette volna. Az új technológiák –mint a gépi tanulás, vagy éppen az IoT – széleskörű hazai elterjedésével a cégek is elgondolkodhatnak azon, hogyan aknázzák ki az ezekben rejlő lehetőségeket. Az egyik jellemző alkalmazási terület a karbantartás, ahol az adott időt/teljesítményt követő, tervezett karbantartásokat egyre nagyobb arányban helyettesítik állapotfüggő szervizeléssel.
Számos vállalat felismerte a technológia adta, új üzleti lehetőségeket, és a termékeikhez prémium szolgáltatásokat alakítanak ki, így például a hagyományos, egyösszegű értékesítési modell mellett a szenzorokkal mért használat alapján árazzák és adják bérbe az eszközeiket. Úgy tapasztalom, egyre nő a hazai cégek nyitottsága a legújabb technológiák fele, ugyanis felismerték, hogy a meglévő erőforrásaikból így tudnak még többet kihozni.
– Mivel érdemes indítani a logisztikai terület digitalizációját?
– Legtöbben a szállítmányozási folyamatok modernizálásával, a fuvaradatok transzparenssé tételével kezdenek, de a raktározás vagy éppen a járművek telephelyen belüli követésének modernizálása is elől szerepel e folyamatban. E feladatokra ugyanúgy lehet helyben telepített vagy felhő alapú megoldást igénybe venni. Utóbbi kifejezett előnye, hogy a szoftvermegoldás havidíjas előfizetés ellenében vehető igénybe, és a rendszer üzemeltetésével sem szükséges foglalkozni
– A költségek megtérülése fontos szempont a befektetéseknél. Milyen megtérüléssel számolhatnak a legújabb IT megoldásokat használó cégek?
– Egyrészt a felhőalapú megoldásoknak köszönhetően a beruházási költségek drasztikusan csökkennek, másrészt az olyan megoldásoknál, mint például az SAP fuvarszervező rendszere 5-15%-os költség-megtakarítás érhető el. A megtérülés másik – nehezebben számszerűsíthető – része a magasabb ügyfélkiszolgálási, ügyfélélmény szint. Ilyen például az, amikor a folyamatok ideje vagy az adminisztrációs feladatok száma lecsökken, bármikor, bárhonnan nyomon követhető, hol tart a küldemény, de természetesen az is, hogy a közreműködő felek az előre jelzett időben kapják kézhez a szállítmányt. Ezekben mind-mind segítenek a legújabb informatikai megoldások.